Hea nõu

PÄÄSTA END POHMELLIST! Tee täna nii, et hoida ära homne õudne enesetunne! (19)

Toimetas Sirje Maasikamäe, 31. detsember 2020 17:00
Pohmellivastast imerohtu pole olemas.Foto: Vida Press
Et saaksid pidu täiel rinnal nautida, tasub juba enne mõelda, kuidas vältida peojärgse hommiku pohmelust.

Südameapteegi proviisor Külli Teder annab nõu, milliste võtetega pidudele vastu minna ja mis toob leevendust, kui pohmell siiski ründab.

Alkohol suurendab uriinieritust ja põhjustab organismis vedelikupuudust. Alkoholi lagundades kulutab organism ka enda vitamiini- ja mineraalivarusid ning langetab veresuhkrutaset. Sageli kaasneb vitamiinide, mineraalide ja vedelikukaotusega pohmelus ehk üldine halb enesetunne, peapööritus ja -valu, väsimus, masendus  ja teised kassiahastuse tunnused.

“Pohmelli sümptomid ilmnevad siis, kui alkoholisisaldus veres hakkab langema nullilähedale,” selgitab Teder.

Foto: Pexels

Pohmelli saab ennetada

Pohmellivastast imerohtu pole olemas. Selle vältimiseks on kõige parem alkoholi üldse mitte juua. Aga kui otsustad siiski juua, tasub järgida mõningaid nõuandeid, et kassiahastust ennetada.

Enne joomist tuleb kõht kindlasti täis süüa. Proviisori sõnul aitab toit alkoholi imendumist aeglustada ja seeläbi toimet vähendada. Nii jääb ka vähem purju.

Foto: Pexels

Mida vähem juua, seda väiksem on pohmellivõimalus. Alkoholi tuleks juua mõõdukas tempos ning hoiduda segiläbi joomisest. “Kui juua erinevaid jooke segamini, siis on pohmelli tekkimine tõenäolisem,” ütleb Teder.

Tumedamat värvi alkoholid, nagu liköör, brändi ja punavein põhjustavad üldjuhul enam pohmelust kui heledad joogid. „Samuti on teada, et gaasilised joogid mõjuvad tugevamalt. Seega võib tugeva pohmelli saada ka vahuveinist,“ hoiatab Teder.

Foto: Pexels

Proviisor soovitab kindlasti juua alkoholi vahele piisavas koguses vett. „See aitab alkoholist tingitud vedelikukaotuse ja januga toime tulla ning alkoholiga ülepingutamist ära hoida.“

Foto: Pexels

Kui pohmell juba ründab

Juhul kui unustasid pohmelust ennetada, ei jää muud üle kui võtta appi halva enesetunde leevendamise võtted. Proviisor Külli Teder soovitab juua palju vett ka peojärgsel hommikul. „Kohe pärast ärkamist tuleks juua vähemalt klaas vett ja jätkata nii iga tunni järel. Lõpuks on toibumine seda kiirem, mida kiiremini alkohol verest kaob.“

Pohmellivastast imerohtu pole olemas.Foto: Vida Press

Peavalu vastu aitavad tavalised valuvaigistid, nagu atsetüülsalitsüülhape (rahvasuus tuntud kui aspiriin), paratsetamool ja ibuprofeen, kuid pärast alkoholi tarvitamist palub Teder nende võtmisega ettevaatlik olla. „Need võivad  ärritada juba eelnevalt alkoholi poolt ärritatud seedetrakti.“

Pohmelli korral on head ka rohkelt kaaliumi sisaldavad toiduained, näiteks  nagu banaan ja kiivi. Alkohol rikub ka unekvaliteeti, seega on taastumiseks vaja ka rohkelt magada.

Foto: Pexels

Samal teemal

06.02.2021
ALKOHOL MEELDIB AINA ENAM? Need neli eluhetke ajavad eriti kergesti jooma
23.01.2021
JOOD AINA TIHEDAMINI? Kui sinuga on juhtunud need kolm asja, võid olla juba sõltlane
26.12.2020
KAS OLED TOIMIV ALKOHOOLIK? 4 märki, et kontroll kipub kaduma
26.12.2020
LÄHEDANE JOOB? Mis teda aitab, aga mis teeb asja veel hullemaks?