Meeled

UNUSTA NEGATIIVSUS! Kolm viisi, kuidas muuta oma elu ja olla õnnelikum (4)

Toimetas Sirje Maasikamäe, 30. detsember 2020 06:00
Püüa leida kogu päeva vältel asju, mille eest olla tänulik. Foto: Vida Press
Kuidas saada oma probleemidest üle? Kui tahate põhjalikult oma elu muuta, tuleb otsida kõiges head ja õppida tänulikkust. 

Edukusetreener Jen Sincero ütleb raamatus "Sa oled tegija", et kui keskendute oma elus raskemate asjade negatiivsetele aspektidele, siis hoiab see teid südamevalu ja vimma küüsis, tõmbab ligi rohkem negatiivsust, väga tõenäoliselt teeb teid haigeks ja päris kindlasti kibestunuks.

Edukustreener pakub ka mõned viisid, kuidas harjutada tänulikkust, ja selgitab, miks see on nii oluline.

1. See on hea, sest…

Samal teemal

Mil iganes juhtub teiega midagi suurepärast või keskpärast või mannetut või nörritavat, astuge sellele vastu väitega „Ongi hea, sest …“ ja täitke lünk. Kui olete muutnud selle regulaarseks praktikaks, siis näete, kui lihtne on olla tänulik palju rohkemate asjade eest, kui te seni arvasite.

„Ongi hea, et mul täna lastele järele minnes koduteel rehv tühjaks läks. Näitasin lastele, kuidas ootamatus olukorras hakkama saada. Lisaks sellele sain nendega autos mõnusalt aega veeta, kui autoabi oodates „Kahtkümmet küsimust“ mängisime. Ja seal autos istudes sain ka teada, et mu tütart koolis kiusatakse.“

Tähtis on otsida viise, kuidas olla tänulik kõige eest, mille olete reaalsuseks loonud, isegi selliste asjade eest, millele paneksite külge sildi „Ei, tänan“.

Kui keskendute oma elus raskemate asjade negatiivsetele aspektidele, siis vähendab see teie sagedust, hoiab teid südamevalu ja vimma küüsis, tõmbab ligi rohkem negatiivsust, väga tõenäoliselt teeb teid haigeks ja päris kindlasti kibestunuks. Kui te aga selle asemel otsite viise olla tänulik kõige eest oma elus, siis tõuseb teil mitte ainult võnkesagedus, vaid te saate ka kasvada, sest olete õppetunnile avatud.

Jah, mõnikord on seda raske teha, ja elus on kohe kindlasti selliseid olukordi, mis löövad su täiega rajalt maha, ning sa seisad ja imestad, et mis see siis nüüd oli. Mõnikord võtab aastaid, enne kui oleme suutelised tagasi vaatama (kui üldse) ja ütlema: „Tead, mis? Mul oligi vaja, et see jobu mu südame tuhandeks killuks lõi. Olen palju õnnelikum mehega, kellega lõpuks abiellusin.“

Heade asjade leidmine ja saadud õppetunnid võimaldavad neist läbi minna, astuda edasi uute kogemuste poole. Kui tahate jääda kinni samasse kohta ja saada samadelt õppetundidelt ikka ja jälle kolki, siis olge negatiivne, haavunud ja ohver. Kui tahate oma probleemidest üle saada ja teha nii, et teie elu rokiks, siis olge tänulik, otsige kõiges head ja õppige.

Igal õhtul enne magamaminekut mõelge päeva üle järele ja kirjutage üles või võtke teadmiseks kümme asja, mille eest saate oma elus tänulik olla. Nendeks võivad olla kõik – alates ilusatest lilledest teie aias kuni asjaoluni, et pärast tunniajalist külaskäiku oma pirtsaka naabri juurde oskate jälle õnnelikum olla, sest ei pea elama tema elu.

Püüdke teha seda terve päeva vältel, aga asja ajab ära ka see, kui selle igal õhtul ette võtate.

 3. Armastage ennast

Olge tänulik selle eest, kes olete ja kõige selle eest, kelleks olete saamas.