Hea nõu

SÜDAMEARST SOOVITAB: arvesta kindlasti neid 5 nõuannet, kui lähed suusamaratonile 

Toimetas Sirje Maasikamäe, 16. veebruar 2019 12:11
"Kui enne maratoni kolme nädala jooksul on olnud mõni viirus või palavik, tuleks sel aastal maratonist loobuda," soovitab südamearst Margus Viigimaa.Foto: Erakogu
Tartu maraton on kohe ukse ees. Rajale peaksid minema vaid piisavalt treeninud suusatajad, rõhutab Confido Erameditsiinikeskuse südamearst  Margus Viigimaa. 

Neid viit professor Viigimaa soovitust peaks arvestama iga maratoonar.

  • Need, kes sel hooajal pole suusatreeningutel jõudnud 300 kilomeetrit koguda, võiksid registreeruda poolmaratoni distantsile. Mõnus pikkade langustega rada annab võimaluse sõitu nautida, suurvõistluse melust osa saada ning samal ajal ülepingutusest tervist säästa.
  • Algajad, vähemtreenitud ning need, kelle maratoniettevalmistusele eelnes pikem trennipaus, peaksid enne maratoni käima koormustestis. Sellega saab kindlaks teha, kas esineb südamerütmihäireid või arterite lupjumist, mis võivad maratonirajal ülekoormuse korral viia infarktini. 
  • Maratoni ajal tuleks regulaarselt jälgida oma südamelöökide sagedust ning enesetunnet. Kui pulss ületab 80% maksimaalsest pulsisagedusest (220-vanus), tekib peavalu, halb enesetunne, valu rinnus või ekstreemne hingeldamine, tuleks tempo oluliselt maha võtta. Kui valu järele ei anna või pulss alla ei lähe, tuleks rajalt kõrvale astuda, kuna tegemist võib olla tõsise terviserikkega.
  • Kui enne maratoni kolme nädala jooksul on olnud mõni viirus või palavik, tuleks sel aastal maratonist loobuda. Nõrgestunud organismis on tüsistuste oht ülisuur.
  • Ära võrdle end suusarajal oma sõbra või kunagise iseendaga. Sõida omas tempos vastavalt hetkevormile ning tunne sõidust rõõmu. Sõitma peab nii, et enesetunne oleks hea nii sõidu ajal ning ka pärast maratoni. On normaalne, et pikal maratonidistantsil tekivad rasked hetked, neid on kergem ületada väikese energiabatooni või glükoositabletiga. Kindlasti peab rajal olles korralikult vedelikku tarbima.

Samal teemal

03.05.2021
SÜDAMEARST ÕPETAB: millal ja kuidas on õige mõõta vererõhku
30.12.2020
SÜDAMEARST SELGITAB: nii hoiad vere kolesteroolitaseme korras
28.08.2020
KOLM OLULIST TERVISENÄITAJAT: kui hoiad need korras, püsid terve ja elad kauem!
16.08.2019
SÜDAMEARST SOOVITAB: kui madalale peaks vererõhu langetama?