Hea nõu

MAKS VAJAB KAITSET: väldi neid põhilisi maksamürke ja toeta õigete toitudega (8)

Toimetas Sirje Maasikamäe, 26. veebruar 2020 06:00
Maksa tervise huvides tuleb olla füüsiliselt aktiivne ja liikuda palju värskes õhus.Foto: Vida Press
Nüüdisaegne elustiil põhjustab paljudel maksa suure ülekoormuse, aga kui maks on üle koormatud, mõjutab see kogu organismi. Mida teha, et maks oleks terve, selgitab proviisor Peeter Villako.

 Kõhuõõne ülaosas paremal pool asuv maks on organismi suurim nääre – see on väga töökas ja tegus elund, mis toimetab pidevalt väga erinevates suundades. Maks filtreerib ja puhastab verd, aidates organismil vabaneda kahjulikest ainetest. Maks toodab seedeprotsessi toimimiseks vajalikke ensüüme ja sappi ning hoolitseb kolesteroolitaseme tasakaalu eest. Sel on oluline roll ka süsivesikute ja rasvade ainevahetuses ning immuunsüsteemi toimimises. Maks on ka energia varasalv, kus säilivad glükoosivarud, mineraalid ja rasvlahustuvad vitamiinid. Maks on äärmiselt oluline organ, mille normaalne töö tagab kogu organismi ladusa toimimise.

Samal teemal

 Kui maks on ülekoormatud

Kui maks on kahjulike ainete pideva vooluga üle koormatud, siis ei saa see teha oma tööd täiel võimsusel – tekib maksa talitlushäire, mistõttu kannatab ainevahetus ning võib tekkida raskusi veresuhkru tasakaalu säilitamisega. Juba väikseimgi maksatalitlushäire võib nõrgestada immuunsüsteemi ning põhjustada seedehäireid, energialangust ja allergiaid. Kui maks on ülekoormatud ega tule oma tööga hästi toime, kannatab kogu organism. Sellepärast on eluliselt tähtis hoida maksa tervist ja teha kõik selleks, et organ saaks oma tööd korralikult teha. Maksa pidev ülekoormamine mürkainetega viib tõsiste maksahaiguste – mittealkohoolse steatoosi ehk maksa rasvumise või alkohoolse maksahaiguse ning lõpuks maksa sidekoestumise ehk tsirroosini.

Mida teha, et maks oleks terve?

Kõige olulisem on piirata tugevate maksamürkide – alkoholi, sigarette ja liigsete ravimikoguste tarbimist. Maksa tervise huvides tuleks vabaneda liigsest kehakaalust, olla füüsiliselt aktiivne ja liikuda palju värskes õhus.

* Piira rasvaste toitude, maiustuste, rämpstoidu, aga ka liigsoolaste ja väga vürtsiste toitude söömist.

* Soovitatav on loobuda magusatest karastusjookidest.

* Maksa tervisele on kasulikud kiudainerikkad toidud, nagu kaer ja tatar.

* Maksasõbralikud toiduained on pähklid ning aedviljad, eriti brokoli, oad ja rohelised toorsalatid.

* Üllatuslikult on selgunud, et maksa võib toetada ka mõõdukas kohvijoomine ning kindlasti on abiks roheline tee.

Ülekoormatud maksale on abiks on aminohapped ornitiin ja koliin

Kui maks on ülekoormatud ja vajab toetust, kajastub see enamasti maksaensüümi ALAT ja ASAT aktiivsuse tõusus. Neid näitajaid saab lasta määrata perearsti juures. Siis ei ole abi taimseid ekstrakte või soja fosfolipiide sisaldavatest preparaatidest, mis on nõrga toimega ja hakkavad maksa kaitsma alles pärast mitmenädalast tarvitamist. Abiks on preparaat, mis sisaldab maksa talitlust kiiresti toetavaid aminohappeid ornitiini ja koliini.

Ornitiin kaitseb maksa võimaliku kahjustuse eest, muutes kahjutuks mürgised jääkained ja toksiinid. Muu hulgas hoolitseb ka äärmiselt ohtlike ammooniumioonide kahjutuks tegemise eest. Ornitiin hakkab suu kaudu võetuna toimima kiiresti, tagades maksa kaitse juba pärast mõne tunni möödumist.

Koliin aktiveerib maksatalitlust, toetab maksarakkude taastumist ning hoolitseb rasvade normaalse ainevahetuse eest. Kui organismis ei jätku koliini, hakkab rasv maksa kogunema ja võib tekitada maksakahjustuse. Ainuke preparaat, mis sisaldab nii ornitiini kui ka suurt annust koliini ja tänu sellele sobib hästi maksa kiireks puhastamiseks ja toetamiseks, on Hepastrong Amino.

Hepastrongi on mõistlik võtta maksa turgutamiseks ja kaitseks ka enne suuremaid pidustusi või n-ö raskemal hommikul.

Krooniliste maksa muutuste korral soovitatakse ademetioniini

Ademetioniini (S-adenosüülmetioniin) tuleks võtta siis, kui pikemaaegse maksa ülekoormuse tõttu on maksakoes toimumas või juba toimunud kroonilised muutused – hakkab kujunema rasvmaks või ähvardab alkohoolne maksahaigus. Ademetioniini soovitatakse maksa toetuseks ka eri tüüpi hepatiidi korral.

Kui võtta sisse ademetioniini, ei pea organism kulutama energiat selle tootmiseks metioniinist, mis on eriti oluline, kui maks on niigi üle koormatud või kahjustatud. Ademetioniin imendub seedetraktist hästi ja maks saab seda kohe kasutada.

Kui inimene võtab tugevatoimelisi ravimeid (antibiootikume, statiine vms) või tarbib sageli alkoholi, on maksal väga suur koormus. Et koormust vähendada ja maksa säästa, ongi vaja võtta ademetioniini. Ainuke meie apteekides saadaolev ademetioniini preparaat on Adeliv Complex, mis sisaldab ka piisava koguse koliini.