Hea nõu

HIINA MEDITSIIN SOOVITAB: kevadel turguta seda organit, et eluenergia liiguks takistusteta! (1)

Toimetas Sirje Maasikamäe, 23. aprill 2021 05:00
Naistele sobib eriti hästi roosiõietee. Foto: Vida Press
Hiina meditsiini tõekspidamiste järgi on energia igal aastaajal aktiivne kindlas organis. Kevadel on selleks organiks maks, mille üheks tähtsamaks ülesandeks on kehas qi ehk eluenergia liikumas hoidmine.

Kevadisel ajal, kui kogu loodus ärkab, peab maksa energia organismi üles äratama. Selleks peab energia olema piisavalt tugev ja liikuma takistusteta. Kui maksa energia on mingil põhjusel seiskunud, annab organism sellest märku mitme sümptomi kaudu, kirjutatakse Tervise Alkeemia blogis.

Maksa saab puhastada ja tugevdada toiduga. Hiina meditsiinis on maks seotud rohelise värvi ja hapu maitsega – need toniseerivad ja toetavad organi energiat. Ka terav ja vürtsikas maitse aitab maksal kevadel energia liikuma saada.

  •  Eesti taimedest on üks paremaid energia liikuma ärgitajaid karulauk, kuid head on ka teised varased rohelised vürtsikad taimed, näiteks laugulised, sibul, küüslauguvõrsed ja jänesekõrv.
  •  Väga hea taim, mis aitab maksa energia liikuma panna ning jahutab maksa qi liigset kuumust, on piparmünt. See mõjub eriti silmadele ja neelupiirkonnale.
  • Teine sarnase toimega taim on krüsanteem – aedkrüsanteemi õied leevendavad maksa kuumust. Piparmündist ja krüsanteemiõitest valmistatud tee aitab ka silmapõletiku ja kurgu põletikuliste haiguste korral ning on hea inimestele, kes kergesti ärrituvad, on rahutud ja unetud.
  • Soolestikus aitavad maksa energia liikuma panna kibuvitsaõied. Need on väga head ainevahetuse parandamiseks, gaaside, puhituse ja spasmide korral.
  • Hiina meditsiinis kasutatakse väga laialdaselt mandariini ja teiste tsitruseliste koort, mis lükkavad seedesüsteemis maksa energia liikuma ja aitavad kehast liigset niiskust välja viia.
  • Tõhus toime on ka roosiõitel, mis mõjutavad kõige enam emakat ja munasarju. Eriti hea on roosiõietee menstruatsioonivalude leevendamiseks. 

Nõrk hun tekitab depressiooni

Iga organ vastutab inimese kehas mõne vaimse aspekti eest.  Hun tähendab eeterlikku hinge või vaimu. Kui hun on heas seisus, suudame püstitada realistlikke eesmärke ja unistada. Kui maksa energia ei liigu vabalt, muutub hun nõrgaks. Selle tagajärjeks on depressioon – inimene tunneb, et ta elul pole eesmärki, puuduvad unistused, ta ei leia oma elul mõtet, ei tea, kuhu poole liikuda. Teine äärmus on see, kui hun muutub liiga aktiivseks. Siis on ideid, mõtteid ja plaane liiga palju ning neid on raske ellu viia. Sellest tekib pidev rahutus.

Samal teemal

09.01.2022
PINGUTAD HIRMSASTI, AGA KAAL EI LANGE? Geenid ja veel 9 põhjust, miks just sinul on nii raske
02.01.2022
MAKSAHAIGUS EI ANNA KOHE TUNDA: need kuus märki viitavad, et su maks ei tööta korralikult
25.11.2021
HIINA MEDITSIIN SOOVITAB: see taim peaks olema nüüd igas kodus!
24.08.2021
SÄÄSTA OMA MAKSA! 6 elulist valikut, mille eest maks on tänulik