Hea nõu

KAS SU SOOLESTIK TÖÖTAB HÄSTI? Nii mõjutavad soolebakterid meeleolu ja und 

Ohtuleht.ee, 5. veebruar 2021 06:00
Soolestik mõjutab ka seda, kas meie meeleolu on hea. Foto: Vida Press
Soolebakteritel on väga suur mõju meie tervisele. Head soolebakterid kaitsevad meid mitmete haiguste eest, aga kui bakterite tasakaal on paigast ära, soodustab see ülekaalu, sooltehaigusI, depressiooni ja 2. tüübi diabeedi teket.

Arvatakse, et soolestikul ja ka vaimsel tervisel on otsene seos. Näiteks mõjutab ärevus vägagi soolestiku tööd ja vastupidi – soolebakterid võivad põhjustada masendust. Siin on viis võimalust, kuidas on seotud soolestik, vaimne tervis ja uni.

1. Halb uni ajab soolestiku segadusse

Ühes uuringus selgus, et isegi väike unepuudus võib muuta soolestiku mikrobiootat. Juba kaks päeva kestnud unepuudus vähendas märgatavalt heade soolebakterite arvu.

undefined Foto: Pexels

2. Soolestikul on oluline roll ööpäevarütmis

Viimasel ajal tehtud uuringud näitavad, et soolebakterid mõjutavad meie ööpäevarütmi ja ka seda, kui palju me magame. Nii loomkatsed kui inimestega tehtud katsed on näidanud, et ajavahe mõjutab ka heade soolebakterite tööd.

Washingtoni ülikoolis tehtud uurimuses leiti, et öine töö ajab sisemise kella sassi ja muudab ka ainevahetust.

Foto: Pexels

3. Uni, vaimne tervis ja soolestik

Viimasel ajal on palju räägitud, et soolebakteritel on otsene seos ka vaimse tervisega.

Näiteks on leitud, et depressiivsetel inimestel on teistsugune soolebakterite kooslus. Depressiivsetel inimestel ja neil, kes magavad halvasti, on soolebakterite tasakaal paigast ära.

Suur osa meeleolu mõjutavast nn õnnehormoonist serotoniinist sünnib soolestikus.

Foto: Pexels

Kõhuhädadel võib olla unele väga suur mõju. Ärritunud soole sündroom on seotud ka uneprobleemidega. Valud, kõhulahtisus ja seedeprobleemid mõjutavad nii magamajäämist, öist ärkamist kui ka une kvaliteeti.

Uni ja kõhumured mõjutavad vastastikku: ärritunud soole sündroom põhjustab unehäireid ja unehäired suurendavad ärritunud soole sündroomi riski.