Hea nõu

HELEDAD VÕI TUMEDAD? Sellised päikeseprillid kaitsevad silmi kõige paremini! (4)

Ia Mihkels, 1. juuli 2021 06:00

Tõhusaimad UV-kiirguse eest kaitsjad on polariseeritud klaasidega päikeseprillid.

Foto: Vida Press
Päikeseprille valida pole sugugi lihtne: valik on ju tohutu, kuidas leida see üks ja sobivaim prillipaar? Valikuid tulebki hoolikalt kaaluda, sest ka päikeseprillid mängivad suurt rolli selles, kui hästi me näeme.

UV-kiirguse kahjulik mõju silmadele võib avalduda alles aastate pärast, kuid siis võib kahjustus olla juba pöördumatu. Pideva ülemäärase UV-kiirguse tagajärjeks võib olla sarv-ja võrkkesta kahjustus, silmaläätse tuhmumine ja paljud muud silmahaigused. Seepärast on päikeseprillide kandmine silmade tervise huvides hädavajalik.

Et sobivate päikeseprillide valimine läheks pisut hõlpsamalt, tasub meelde jätta KSA Silmakeskuse juhised – need peaksid aitama otsustamist mõnevõrra lihtsamaks muuta.

Vajad ehk kahte paari? 

Õigete ja mugavate prillide leidmiseks tuleb kõigepealt endalt küsida, milleks ja mis olukorras on päikeseprille vaja. Hobid ja tegevused, näiteks sport või autoga sõitmine eeldavad spetsiifilisemat päikeseprillide valikut, aga kindlasti kantakse neid ka tänaval kõndides või rannas aega veetes. Et päikeseprillide kandmise kasutegur oleks võimalikult suur, tuleb silmi kaitsvad prillid valida vastavalt tegevusalale. Nii olekski ehk mõistlik soetada kaks paari prille – ühed sportlikuks tegevuseks ja teised vaba aja veetmiseks. Nii ei teki olukorda, et oled spordirajal oma moekate, aga ninalt kaduma kippuvate päikeseprillidega või jalutad tänaval elegantses kostüümis ja spordiprillidega.

Vali oma näokuju järgi

Inimeste näokujud jagunevad laias laastus neljaks: kolmnurkne, ümmargune, kandiline ja ovaalne nägu. Päikeseprille on saada väga erinevaid: kandilisi ja ümmargusi, suuremaid ja väiksemaid. Üks nipp, mille abil on lootust leida oma näole sobivad prillid, tasub meeles pidada, et prillid peaksid olema kontrastis näo kujuga. Seega: kui sul on kandiline nägu, peaksid eelistama ümmargusemaid mudeleid ja vastupidi. Loomulikult on igal reeglil ka erandeid ja mööda ei saa vaadata sellestki, et tihtilugu määrab valiku lisaks päikeseprillide kujule ja mugavusele ka nende hind ja kvaliteet.

Eelista kvaliteetseid prille

Vaat et kõige tähtsam omadus, mida päikeseprillidelt oodatakse, on see, et nad pakuksid silmadele maksimaalset kaitset. Tõhusaimad UV-kiirguse eest kaitsjad on polariseeritud klaasidega päikeseprillid. Need klaasid näevad esialgu välja nagu tavalised, kuid tegelikult vähendavad need nägemist segavaid peegeldusi ja suurendada kontraste. Sellised prillid on eriti levinud autojuhtide ja sportlaste seas, kelle jaoks on väga oluline vähendada segavate valguslainete osakaalu vaateväljas.

Autojuhid, kes lühinägelikkuse tõttu kannavad prille/ läätsi, kurdavad vahel, et pimeduse saabudes langeb nägemisteravus järsult. Sellist muret tuleb kindlasti arstile kurta, vahel on lahenduseks tugevama miinusega prillid, mida tuleb kanda vaid pimedas sõites.

Heledad või tumedad klaasid?

Samal teemal

22.07.2021
SILMALAUD TÕMBLEVAD: need on kuus peamist põhjust, miks see üle ei lähe
04.07.2021
HÄIRIVAD PIGMENDILAIGUD: see on peamine põhjus, miks mõnel tekivad need eriti kergesti
17.04.2021
7 soovitust, kuidas päikeseprillide eest õigesti hoolt kanda
15.01.2021
VAATA, MIDA KEHA TAHAB SULLE ÖELDA! Mida tähendavad tume piss ja veel kuus ohumärki?