Meeled

MISKI EI PAKU ENAM HUVI? 5 kindlat märki, et oled teel läbipõlemiseni 

Ohtuleht.ee, 28. jaanuar 2021 05:00
Kui sa ei suuda enam tööst taastuda, on asi halb. Foto: Vida Press
Kas tuleb tuttav ette: tööpäev on läbi, õhtusöök on söödud ja diivan kutsub. Aga muuks pole enam absoluutselt mingit huvi ega jaksu. Sa ei taha  minna jalutama või avada raamatut. Kas töö on sind ära kurnanud?

Igaüks võib olla pärast tööpäeva väsinud, kuid n-ö tavaline väsimus läheb üle, see kestab ehk tund-paar. Kui inimene saab pärast tööd puhata ja teha mõnusaid vaba aja asju, siis ta taastub ja jaksab jälle.

Liigsest kurnatusest ja teest läbipõlemise poole aga kõneleb olukord, kui inimene ei suuda enam tööst taastuda. Kogu tema aeg kulub tööst toibumisele ja vabal ajal ei jaksa ta muud kui zombina diivanil magada.

Mis soodustab läbipõlemist?

Läbi põleda võib mis tahes elualal, seda soodustavad halb juhtumine, vähene otsustamisõigus töö juures või ebaselged tööülesanded, ka liigne koormus ja tagasiside puudumine. Samuti mõjuvad kurnavalt pidevad muutused ja ebakindlus.

Foto: Pexels

Läbipõlemine ei sõltu inimese staatusest, kuid teatud isiksuseomadused soodustavad seda. Vastuolu on aga selles, et samad omadused, mis teevad inimesest hea töötaja, teevad ta altiks läbipõlemisele. See, kes hoolib väga oma tööst ja tahab kõike hästi teha, on tegelikult suuremas ohus kui tema kolleeg, kes võttab asju lõdvemalt.

Foto: Vida Press

Kohusetundlikkus, mis on üldiselt ju hea omadus, on üks läbipõlemise riskiteguritest. Läbipõlemise oht on kõige suurem siis, kui tekib väärtuste konflikt: kui tööd on nii palju, et inimene tunneb, et ta ei jõua kõike teha nii nagu peab ja tahab. Teda hakkab rõhuma eetiline koorem.

Samas pole läbipõlemisel üht kindlat põhjust, kuid  alati tasub kaaluda, kas koormust on liiga palju ja kuidas on firmas asjad korraldatud.

Lahendus pole see, kui inimesele öeldakse, et katsu enda eest paremini seista. Seda on lihtsam öelda kui ellu viia.

Foto: Pexels

5 kindalt märki, et sind ohustab läbipõlemine

Märgid läbipõlemisest pole kõigil ühesugused, keha toimimine võib olla häiritud mitut moodi, kuid selgeid ohumärke on viis.

1. Tavaliselt tekivad esimesena unehäired, kusjuures inimesed taluvad seda olukorda liiga pikalt.

2. Inimene muutub kergesti ärrituvaks.

3. Huumorimeel kaob või see muutub mürgiseks sarkasmiks.

4. Tekivad keskendumisraskused ja mäluhäired.

5. Häirekell on ka see, kui inimene ei suuda tööstressist üle saada isegi pikema puhkusega.

Foto: Pexels

Kui kahtled, et sind ähvardab läbipõlemine, on arukas tegutseda pigem varem kui hiljem. Kõigepealt tasub rääkida oma ülemusega oma murest ja koormusest. Ka kolleegidega tasub asja arutada – kas ka neile tundub olukord problemaatiline.

Allikas: Me Naiset

Samal teemal

27.02.2021
ÕHTUL VÕI HOMMIKUL? 4 põhjust, miks seksiks on parim just see aeg!
23.02.2021
ÄRA MÕJU IDIOODINA! Neli lauset, mida nutikas inimene tööl ei ütle
21.02.2021
KAS OLED TEISTEST TARGEM? Kui sul on need omadused, siis ehk oledki keskmisest nutikam
31.01.2021
NII TULEB KOSUTAV UNI! Need seitse uneharjumust aitavad sügavalt magada