Oluline on vältida olukorda, kus esimese hambaarstivisiidi põhjuseks on valu. Foto: Vida Press
Toimetas Sirje Maasikamäe 9. mai 2019 16:02
Haigekassa tellitud uuring näitab, et kuigi ennetus ja tasuta hambaravi on olukorda tasapisi parandamas, on Eesti laste hammaste tervis Euroopa keskmisega võrreldes ikka veel nigelam.

Eesti Haigekassa panustab üha enam suutervisele, toetades nii täiskasvanute kui ka laste hambaravi. Selle aasta esimese kolme kuuga on hambaarsti juures käinud 63 818 last, 2018. aastal samal ajal oli neid 63 274.

Kõige tublimad hambaarsti külastajad on Saaremaa (37,7%), Jõgeva (31,9%) ja Hiiumaa lapsed (30,3%). Oluliselt vähem on hambaarsti juurde jõudnud Ida-Viru (24,3%) ja Lääne-Virumaa lapsed (24,3%). Üle 177 000 lapse ei ole aga sel aastal veel kordagi hambaarsti juures käinud. Selleks, et ka need lapsed jõuaksid hambaarsti juurde, on vaja eelkõige vanema tahet ja eeskuju.

Eestis tasub laste hambaravi eest  riik. Hammaste kontrolliks võib saada mõnes kohas aja isegi samaks päevaks. Samas on  kohti, kus tuleb oodata kauem, kuid kiire murega on tohtrid valmis aitama abivajajat ka lühikese etteteatamisega. Igal juhul keegi abita ei jää ning ka suvel maal olles võib  valida endale lähim hambaarst, kel vabu aegu pakkuda.

Riigi toel laste hambaravi pakkuvad kliinikud leiab Eesti Haigekassa kodulehelt.

Lapse hammaste tervis on vanema südametunnistusel

Oluline on kontrollida hambaid vähemalt korra aastas. Kõige olulisem on aga igapäevane suuhügieen. Väiksemad lapsed vajavad  hambaid pestes vanemate abi, suuremad eelkõige eeskuju.

 • Reegel on, et hambaid tuleb pesta kaks korda päevas kaks-kolm minutit.
 • Pärast hambapesu peaks pasta välja sülitama, aga mitte suud loputama, sest siis on pasta mõju suurem.
 • Täiskasvanud ja lapsed, kellel on suus juba jäävhambad, peaksid enne hammaste pesemist kasutama ka hambaniiti.
 • Hambaharja valides on oluline leida soft märgistusega hari, et igemed ja hambakaelad ei saaks liiga tugevate harjaste tõttu  „Tugev hammaste harjamine võib tulevikus kurvalt kätte maksta, sest siis võivad tagajärjeks olla paljastunud hambakaelad ja tundlikud hambad, tänu millele võib isegi jäätise söömine või külmema õhu sisse hingamine valulikkust põhjustada,“ räägib Kõiv.
 • Esimene visiit hambaarsti juurde tuleks teha siis, kui esimesed hambad on lõikunud või hiljemalt lapse kolme aastaseks saamisel. „Oluline on vältida olukorda, kus esimese hambaarsti visiidi põhjuseks on valu, see võib jätta negatiivse mälestuse, mis ei taha kuidagi meelest minna“, ütleb Taisi Kõiv haigekassa avalike suhete ja tervise edenduse osakonnast. 
 • Edaspidi peaks kontrollis käima iga kuue kuu järel. Suutervise huvides tuleb jälgida ka söömissagedust ja söögi-joogi tervislikkust ning jätma söögikordade vahele vähemalt kolm tundi pausi.
 • Lapsed võiksid süüa rohkelt tooreid puu- ja juurvilju ning vähese suhkrusisaldusega toite ning janu korral juua vett. Teisi jooke on soovituslik juua söögikorra ajal.

Paljude laste hambad vajavad ravi

2018. aastal läbi viidud 3-, 6- ja 12-aastaste Eesti laste suutervise uuring näitas, et kolmeaastaste laste seas oli tervete hammastega lapsi 71% ehk kaarieseravi vajas 29% lastest. Kuueaastaste hulgas oli tervete piimahammastega lapsi 28% ning 58%-l lastest olid piimahammastes kohest ravi vajavad hambaaugud. Kaheteistkümneaastaste seas oli tervete hammastega lapsi 32%, sh tervete jäävhammastega 39%.

Uuringut rahastas Eesti Haigekassa ning see viidi läbi koostöös Eesti Hambaarstide Liidu ja Tartu Ülikooli hambaarstiteaduse instituudiga.

Kui kiiresti saab hambaarsti juurde?

Uurisime juhuslikult valitud haigekassa lepingupartneritelt, millal oleks võimalik tulla lapsega hammaste kontrolli:

 •  Tallinn, Kaarli Hambapolikliinik - esimene vaba aeg oli samaks päevaks, nädala jooksul oli valida nii õhtuste kui hommikuste aegade vahel.
 • Tabasalu, Merike Hunt Hambaravi  –  nädala pärast.
 • Viljandi, Normani Hambaravi – 3 päeva pärast.
 • Rakvere, Maarika Toom Hambaravi – järgmine nädal.
 • Võru, E. Liivandi Hambaravi  ja L. Kindsigo Hambaravi – 2 nädala pärast.
 • Tartu, Med&Dent – 2,5 nädala pärast.
 • Jõhvi Hambapolikliinik  -  2 nädala pärast.
 • Kuressaare, Hanvar AS – ülevaatuseks oli esimene vaba aeg alles suve teisel poolel, kiire murega leitakse ka varasem aeg.