Meeled

RABAD KOGU AEG TÖÖD TEHA? Kolm tähtsat põhjust, miks vajad pause ja laisklemist 

Ohtuleht.ee, 29. mai 2019 11:48
Kui inimene võtab tempo maha, saavad ajud ja närvisüsteem sõnumi, et kõik on korras.Foto: Vida Press
Millal sa viimati vedelesid diivanil ilma süümepiinadeta? Vahtisid lakke või imetlesid maastikku? Ei näppinud mobiili ega koostanud nimekirja tegemata töödest? Loodetavasti olid sellised hetked hiljuti, sest see on väga oluline.

Vedelemisest on palju kasu, ütlevad psühholoogid. Lääne kultuuris on alati imetletud tegutsemist ja aktiivseid inimesi. Digiajastu on lisanud veelgi survet reageerida kõigele kohe. Kõik peavad olema kogu aeg kättesaadavad. Unustatud on teine pool ehk inimesed vajavad ka puhkust ja pause.

Foto: Pexels

Ka vabal ajal ei anta endale hõlpu ja see täidetakse igasugu aktiivsete ettevõtmistega. Aktiivsust peetakse alati heaks näitajaks. Siin on mõned põhjused, miks on väga oluline ka puhata ja mitte midagi teha.

1. Uuringud näitavad, et inimene vajab pause ja n-ö tühja aega, et olla loov

Lihtsalt olemist, lõõgastumist, looduses käimist, aknast välja vahtimist ja koera silitmist peetakse sageli laiskuseks, kuid see pole õige. Inimesed on unustanud, et puhkamine aitab ka paremini tööd teha.

Foto: Pexels

2.  Jõudeolek langetab stressitaset

Kui inimene võtab tempo maha, saavad ajud ja närvisüsteem sõnumi, et kõik on korras. Stressitase langeb, mis aitab taastuda ja tugevdab muu hulgas immuunsüsteemi ja parandab seedimist. Püsiva stressiga võib inimene haigeks jääda.

Foto: Pexels

Kui inimene ei tee midagi, siis ajud lülituvad põgene- ja- võitle-režiimilt ümber mõtlemisrežiimile. Siis suudad mõelda abstraktsetest asjadest, mõistad paremini asjade tähendusi ja oskad tõlgendada vihjeid. Need on väga olulised oskused. Kui sul on kogu aeg kiire ehk oled põgene-ja-võitle-režiimis, siis muutub maailm sinu jaoks must-valgeks ja sa ei märka, et mõnest asjast võib ka teistmoodi mõelda.

Foto: Pexels

Allikas: Me Naiset

Samal teemal

29.04.2021
JUUKSED KUKUVAD PEAST? 7 õiget ja 5 vale uskumust juuste väljalangemisest
27.04.2021
TEE OMA SÜDAMELE RÕÕMU! Need on neli kõige olulisemat valikut
23.02.2021
ÄRA MÕJU IDIOODINA! Neli lauset, mida nutikas inimene tööl ei ütle
28.01.2021
MISKI EI PAKU ENAM HUVI? 5 kindlat märki, et oled teel läbipõlemiseni