Hea nõu

Artikkel on ilmunud ajakirjas Nipiraamat. 

Perearst annab nõu: kuidas teha vahet headel ja halbadel sünnimärkidel? 

Heidi Toome, 24. märts 2020 20:40
Päikese saabudes peaksime pöörama erilist tähelepanu oma sünnimärkidele. Foto: rawpixel.com / Pexels
Suvel, mil päike paistab ning nahk on sageli katmata, peaksime pöörama erilist tähelepanu oma sünnimärkidele. Kuidas nahale päikesega mitte liiga teha, mismoodi teha vahet headel ja halbadel sünnimärkidel ning mida teha pahaloomulise sünnimärgi kahtluse korral?

Perearst Sirje Reinmets lasi mõned aastad tagasi enda kehalt mõned kahtlased sünnimärgid kirurgiliselt eemaldada. «Kaelale tekkisid nahanäsad ning otsustasin, et kuna niikuinii on nahaarsti juurde minek, lasen ka sünnimärgid üle kontrollida. Arvan, et kahtluse korral peaks alati laskma end spetsialistil üle vaadata, kuna tal on selleks vajalikud vahendid (näiteks dermatoskoop) ja juba treenitud silm,» räägib ta.

Nahaarst avastaski Sirje seljalt kaks sünnimärki, mida pidas targemaks pigem ära võtta. Seejärel panigi Sirje endale aja kinni kirurgi vastuvõtule. «Kusjuures, järjekord polnud sugugi ülipikk – kahe kuu pärast lõigati need veidi kahtlased sünnimärgid ära,» kirjeldab Sirje. Paar nädalat pärast eemaldamist helistas naine sünnimärgi histoloogia teadasaamiseks tagasi kirurgile. «Mind rõõmustas väga vastus, et õnneks halvaloomuliste moodustistega tegemist siiski polnud. Süda oli rahul. Olen veendunud, et kahtluse korral tuleks sünnimärk pigem eemaldada, eriti kui see on kohas, mis saab pidevalt traumeeritud või survet.»

Parem karta, kui kahetseda

Edasi lugemiseks:

Samal teemal

13.07.2019
Lahendus on olemas! Kirurg annab nõu, kuidas vabaneda liighigistamisest
21.06.2019
Enneta nahavähki: 7 kohta kehal, mida sa tavaliselt ei kontrolli
15.06.2019
Ekspert selgitab ehk kogu tõde päikesekaitsekreemidest
17.05.2019
ÄRA RIKU NAHKA! Nahaarst ei soovita üldse päevitada, ei eakatel ega noortel