Keha

VEEL HULLEM KUI SUITSETAMINE: paljude vähkide põhjus on pigem ülekaal (37)

Toimetas Sirje Maasikamäe, 1. detsember 2019 11:00
Ülekaal tõstab riski haigestuda vähki. Foto: Vida Press
Pole uudis, et suitsetamine võib tekitada vähki, kuid võimalik, et ülekaal on sellest veelgi hullem. Suurbritannia teadlased väidavad, et paljusid vähiliike, näiteks soole-, neeru-, munasarja- ja maksavähki tekitab ülekaal sagedamini kui suitsetamine, kirjutab BBC.

Suitsetamine on siiani kõige olulisem vähki põhjustav tegur, mida saab vältida. Ülekaal on teine, väidavad uurijad. Kui suitsetamine on langustrendis, siis ülekaal tõusutrendis ja see teeb teadlased väga murelikuks. Suurbritannias on iga kolmas täiskasvanu ülekaaluline.

See tähendab, et miljonitel inimestel on oht haigestuda vähki. Samas sai palju kriitikat Suurbritannia vähiuuringute keskuse kampaania, kus viidati ülekaalu ja vähi seostele. Arvati, et see häbistab pakse inimesi. Uurijad väidavad, et nad ei süüdista ülekaalulisi, vaid pigem näitavad, et nii suitsetamisel kui ülekaalul on otsene seos vähiga: mõlemad suurendavad riski haigestuda.

Muidugi ei saa iga ülekaaluline või rasvunud inimene vähki, kuid see tõstab oluliselt riski. Risk on seda suurem, mida rohkem inimene kaalub ja mida kauem on ülekaal kestnud.

Teadlased rõhutavad, et ülekaaluprobleemiga peavad tegelema nii pered, toiduainetööstus kui ka valitsus. 

Samal teemal

28.08.2021
KAS TEAD NEID OLULISI ARVE? Vaid nii õnnestub edukalt kaalu langetada
21.08.2021
NII HAKKAB KAAL LANGEMA! 9 tarka otsust, mis panevad kalorid kiiremini põlema
02.06.2021
KAAL EI TULE KUIDAGI ALLA? Need 4 uut mõttemustrit aitavad pekid põletada
29.05.2021
JOO LIIGSED KILOD ÄRA! Mis aitab alla võtta ja mis keerab dieedi kihva?