Hea nõu

HIINA MEDITSIIN SUVEST: nii parandad mineviku haavu, et leida rõõm ja armastus! (2)

Toimetas Sirje Maasikamäe, 25. juuni 2020 05:00
Kui me elame rõõmu, naeru ja kirega, siis see näitab meile, et südame energia on tasakaalus.Foto: Vida Press
Hiina meditsiin soovitab suvel elada valguse rütmis –  minna hilja magama ja tõusta vara. Suvi on hea aeg parandada mineviku haavu, aga vihast tuleb hoiduda, sest see põhjustab sisemist tuld ja kuumust. 

Traditsioonilises Hiina meditsiinis tuginetakse looduse ja haiguste kirjeldamisel viie elemendi teooriale – puu, tuli, maa, metall, vesi, kirjutatakse Tervise Alkeemia blogis

Samal teemal

Suvel on valitsevaks elemendiks tuli, mis väljendub nii looduses kui ka kehas – see on kõige yang´im aastaaeg, mil loodus elab ja toimib täisvõimsusel. Suvi on seotud südame ja peensoolega, suve värvuseks on punane ja emotsiooniks rõõm. See aeg on kasvamiseks, laienemiseks, valguseks ja kõigeks, millest oleme unistanud talvel ja kevadel ideede tasandil.

Paljud inimesed ootavad seda aega, mil ilm on kuum, päike on väljas ning meeleolu ülev. Palju viibitakse värskes õhus, inimesed on täis energiat ning nende keha qi ja elujõud on tipus.

 Käes on aeg, mil kasvatada yang-energiat oma kehas. Suvel on soovitatav elada valguse rütmis – tõusta vara ja magama minna hilja. See võimaldab meil saada osa maksimaalsest päevavalgusest. Nii nagu igal aastaajal, võiks ka suvel meie töö, tegemised ja suhted olla täis rõõmu ja rahulolu ning teha meid õnnelikuks.

Kui me elame oma elu rõõmu, naeru ja kirega, siis see näitab meile, et südame energia on tasakaalus. Soojad suvepäevad ja sumedad suveööd toidavad meie vaimu ning aitavad paremini mõista meie potentsiaali.

Foto: Pexels

Hoia süda tasakaalus

Kuna süda on seotud meie vaimuga, siis emotsionaalsel tasandil on suvi parim aeg mineviku haavade parandamiseks ja tervendamiseks. See tegevus vabastab meis energiat ja ruumi, mida saame täita armastuse, rõõmu ja õnnega.

Kui süda on tasakaalus, siis füüsilisel tasandil varustab ta kogu keha hapnikurikka verega, peensool toimib probleemideta, meie mõistus on rahulik, magame sügavalt ning ärkame puhanult.

Kui süda on tasakaalust väljas, võivad füüsilisel tasandil olla sümptomiks liigne higistamine ja südamepekslemine.

Südame emotsiooniks on rõõm. Kui seda napib, jääb südame energia nõrgaks ja meid valdab depressioon. Liigne rõõm võib väljenduda maniakaalsuse, närvilisuse ja unetusena. Inimesel võib olla punane jume, halb mälu ja kõneprobleemid.

Foto: Pexels

 Kõnekäänd ütleb, et rege rauta suvel, vankrit talvel. See tähendab, et talveperioodiks valmistume suvel. Immuunsüsteemi tugevdamine on oluline igal aastaajal. Iga tegevus, mis tugevdab sinu olemust, toidab qi´d ja reguleerib südant, on igati asjakohane, kuna ennetamine on parim ravivorm. Tähtis on teada, kuidas end suvel tervendada ning Hiina meditsiin kohaselt keha tasakaalustada.

Siin mõned soovitused:

  • joo rohkesti sooja vett ja vedelikke,
  • ärka varahommikul,
  • mine hilja magama,
  • puhka keskpäeval,
  • lisa oma toitudesse teravaid maitseid,
  • hoidu vihast ja säilita rahulik meel (viha põhjustab sisemist tuld ja kuumust).

Suve iseloomustab rikkalikkus, seda ka toitude osas. Rohkesti on saadaval värskeid puu- ja köögivilju ning me tunneme rõõmu, kuna meil on valikuid palju. Suvi on maksimaalne yang´i aeg, seega on oluline jääda ise „jahedaks“ ja piisavalt vett juua.

Foto: Pexels