Keha

PANE TÄHELE OHUMÄRKE: naiste infarkt võib olla ebatüüpiline ja salalik (6)

Toimetas Sirje Maasikamäe, 13. jaanuar 2021 06:00
Foto: Vida Press
Südamehaigused ohustavad naisi pigem vanemas eas, kuna naiste risk haigestuda südame-veresoonkonna haigustesse on seotud menopausiga. Kuidas võib infarkt naistel väljenduda ja kuidas südant hoida, kirjutab proviisor Merle Meola Südameapteegi blogis. 

Naiste südamehaiguste riskitegurid on vanus, kõrge vererõhk, normist kõrgem kolesteroolitase, ülekaal, suhkruhaigus, suitsetamine ja istuv eluviis.

Infarktist tingitud vaevused on naistel sagedamini ebatüüpilised ja salalikumat laadi. See on üks põhjusi, miks naistel tekib meestega võrreldes enam viivitusi infarkti diagnoosimisel ja haiglaravi alustamisel.

Südameinfarkti korral esineb naistelgi valu rinnus, kuid meestest enam on neil infarkti sümptomiteks õhupuudus ja üldine väsimus.

Samal teemal

Aeglane verevool ja vere suur östrogeenisisaldus võivad viia vererakkude kokkukleepumiseni ja tekitada trombe. Sagedamini tekivad need kätes või jalgades, põhjustades turset või valu. Halvimal juhul liigub tromb kopsudesse, jääb sinna pidama ja võib põhjustada surma.

Naistel tekivad veretrombid pigem südamelihase väiksemates veresoontes kui suuremates pinnapealsetes arterites. Rasedad ja vastsed emad, kelle östrogeenitase on kõrgem, on suuremas trombiohus. Samuti on ohustatud istuvat tööd tegevad naised.

Sellegipoolest saab igaüks oma südame tervise eest hoolitseda. Maailma Südameföderatsiooni andmetel on vähemalt 80% enneaegsest suremusest südame-veresoonkonna haigustesse ennetatav õige elustiiliga.

Foto: Pexels

Soovitused naistele südame-veresoonkonna haiguste vältimiseks:

  • Järgige vähese rasvasisaldusega ja suure kiudainesisaldusega dieeti.
  • Tarbige rohkelt värskeid puu- ja juurvilju (vähemalt viis portsjonit päevas).
  • Loobuge suitsetamisest ja vältige passiivset suitsetamist.
  • Piirake alkoholi tarbimist.
  • Alandage kõrgenenud vererõhku. Kõrge vererõhk kahjustab veresooni ja kiirendab veresoonte lupjumist.

Soovitused ülekaalulistele ja rasvunutele keharasva vähendamiseks:

  • Jälgige kehamassiindeksit ja vööümbermõõtu, mis peab naistel jääma alla 88 cm (ainevahetus hakkab 40ndates eluaastates aeglustuma).
  • Suurendage füüsilist aktiivsust (30 minutit aktiivset trenni päevas, vähemalt viis korda nädalas).
  • Vähendage suhkru tarbimist.
  • Vähendage psühholoogilist stressi (ärevus ja stressirohke töö suurendavad infarkti- ja insuldiohtu).
  • Magage piisavalt. Uurimused on näidanud, et naistel, kes magavad öösel vähem kui viis tundi, on kaltsiumitase veres tõusnud võrreldes nendega, kes magavad kauem. Iga unetund lisaks vähendab 33% kaltsiumi ladestumist. Liigne kaltsium võib põhjustada südameinfarkte. Vähene magamine tõstab ka stressihormoonide taset.

Tundke ära infarkti ja insuldi sümptomid. Insuldi puhul ei pruugi kõik kogeda alati keha tuimust ning infarkt ei põhjusta kõigil tugevat valu rinnas.

Diagnoositud kõrge vererõhu, kõrge kolesteroolitaseme, diabeedi või mõne muu seisundi korral, mis suurendab südamehaiguste ja infarkti riski, järgige ravijuhendit, võttes arvesse ka elustiili- ja toitumissoovitusi.