Uudised

Hiiumaal haigestus seitse inimest toorpiima joomise tõttu puukentsefaliiti (22)

Toimetas Aare Kartau, 27. august 2019, 07:19
Eestis levitavad puukentsefaliiti võsapuuk ja laanepuuk.Foto: Urmas Tartes
Hiiumaal on sel aastal toorkitsepiima joomise tõttu puukentsefaliiti haigestunud seitse inimest, mis on enam kui aastatel 2016-2018 kokku. Eelmisel kolmel aastal haigestus Hiiumaal puukentsefaliiti kokku kuus inimest, ükski haigestumine polnud toona seotud toorpiima- või tootega.

Terviseameti lääne regionaalosakonna juhataja Kadri Juhkami sõnul oleks sel korral haigestumise ära hoidnud küll toorpiima vältimine, kuid kindlama kaitse puukentsefaliidi vastu annab vaktsineerimine. „Toorpiima kuumutamine 15 sekundiks temperatuurini 75 °C hävitab piimast haigustekitaja ja piim on tarbimiseks ohutu, kuid puugiga kokkupuutumiseks piisab mõnikord vaid lühikesest jalutuskäigust rohelusse või oma lemmiklooma paitamisest ,“ ütles Kadri Juhkam, kelle sõnul ei tasu liigselt lootma jääda ka erinevatele puugipeletajatele. „Esiteks on efektiivsemad repellendid mürgised, teiseks ei pruugi nad alati puuki eemal hoida ja kolmandaks – siis kui neid vaja on, pole neid kaasas. Vaktsineerimisega saavutatav kaitse on aga alati olemas.“

Täielik puukentsefaliidi vastane vaktsineerimine koosneb kolmest süstist: kaks esimest üheks hooajaks piisava immuunsuse andvat süsti tehakse 1–3-kuulise vahega, kolmas kuni aasta hiljem. Seejärel on kaitset vaja iga 3-5 aasta tagant kordussüstiga uuendada.  Vaktsiini eest tuleb inimesel endal tasuda.

Puukentsefaliit on puukidega leviv viiruslik nakkushaigus, Eestit loetakse puukentsefaliidi leviku endeemiliseks piirkonnaks. Puukentsefaliidi viiruste nakkusallikateks ja pärisperemeesteks on närilised, veised, kitsed, hobused, põdrad, hirved ja muud loomad, kelle verest puugid toituvad.

Eestis levitavad puukentsefaliidi viirusi kaks puugiliiki (võsapuuk ja laanepuuk), kes on Eesti oludes aktiivsed tavaliselt aprillist oktoobrini, sellesse perioodi jääb ka enamus haigusjuhte. Puukentsefaliit võib kulgeda raskelt ning haarata kesknärvisüsteemi, mille tagajärjel võivad omakorda tekkida püsivad tervisekahjustused. 

22 KOMMENTAARI

v
27. august 2019, 18:52
Vähe jõid.Oleks ammu joonud ,siis toimib nagu kaitsesüst.Ja üldse on see nohu nagu ütleb dr.Tamm
m
Miily maalt 27. august 2019, 12:06
mhhh ja inimesed ikka targaks ei saa , räägitakse ja kirjutatakse sellest pidevalt , küll kitse piima joomisest laatadel , no mai tea ...
Loe kõiki (22)

TOIMETAJA

+372 5199 3733
sirje.maasikamae@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee