Keha

ANNA SEEDIMISELE HOOGU! 7 argist kommet, millega rikud tahtmatult soolestiku tööd (11)

Ohtuleht.ee, 1. mai 2020, 09:00
Foto: Vida Press
Soolestiku toimimisest sõltub nii kehaline kui vaimne tervis, aga  soolestiku tööd mõjutavad palju ka meie harjumused. Siin on seitse kommet, millega võid tahtmatult rikkuda soolestiku töö.

1. Sööd liiga kiiresti

Ahmimine ei tule tervisele kasuks. Kiirustades sööd kergesti liiga palju ja soolestikku koguneb ka liiga palju õhku. Liiga kiiresti söömise tagajärjeks võivad olla kõhugaasid, kõrvetised ja valu ülakõhus. Ahmides jõuavad makku liiga suured toiduosad, mis põhjustab soolestikule liigset koormust ja raskendab toitainete imendumist. Söö rahulikult ja naudi seda!

2. Unustad närida

See, kuidas sa sööd, on sama tähtis kui see, mida sööd. Mõistlik on süüa rahulikult ja toit korralikult läbi närida. Nii on ka maol kergem toitu seedida.

Foto: Pixabay

3. Sööd liiga palju valget pastat ja saia

Uuringud näitavad, et täisteraviljatooted ja valgest jahust tooted on kaks eri asja. Teraviljatooted on seda kasulikumad, mida rohkem on neis kiudaineid ja mida vähem on suhkrut. Kiudained mõjuvad hästi soolestiku bakteritele.

Foto: Pixabay

4. Sööd väga hilja

5. Näksid pidevalt

Kõhule ei meeldi pidev näksimine. Söömise vahel peab pidama ka pause, et soolestik saaks puhata ja valmistuda järgmiseks toidukorraks. Söö näiteks üle kolme tunni, et ainevahetus toimiks hästi ja sind ei üllataks nälg.

Foto: Pixabay

6.Sööd palju liha ja rasvaseid toite

Rasvaste toitude seedimine on raske, rasvane toit aeglustab ja raskendab seedeprotsessi. Kõige kergem on seedida puuvilju ja marju. Punast ja töödeldud liha on seevastu raske seedida. Soolestikule on paremad näiteks kanaliha, munad, kalkun ja lõhe.

Foto: Pixabay