Uudised

Täna tähistatakse enneaegse sünni päeva.

TOETAME ENNEAEGSEID LAPSI! Täna värvuvad sirelilillaks paljud hooned üle Eesti (8)

Toimetas Sirje Maasikamäe, 17. november 2019, 09:00
Foto: Vida Press
17. novembril tähistatakse üle maailma enneaegse sünni päeva. Enneaegsetele lastele ja nende peredele avaldab toetust 40 organisatsiooni üle Eesti, värvides fassaadid valgusega sirelilillaks.

Iigal aastal sünnib maailmas enne oodatud aega 15 miljonit last ehk rohkem kui üks kümnest beebist on enneaegne. Eestis sünnib igal aastal ligi 800 enneaegset last, kes veedavad oma esimesed elupäevad, nädalad ja vahel isegi kuud haiglas.

Samal teemal

Sellel aastal avaldavad enneaegsetele lastele ja nende peredele toetust 40 asutust üle Eesti. Täna värvuvad sirelilillaks haiglad, kirikud, teatrid, ostukeskused, Tallinna Teletorn ja paljud teised hooned. Sel aastal on lubanud kaasa lüüa ka Tallinna Linnavolikogu, toetusvärvides valgustatakse Vabaduse Väljak.

„Kui naine jääb lapseootele, on tal ettekujutus imelisest üheksast raseduskuust ja pilt sellest, kuidas laps kohe peale sündi tema rinnale pannakse. Lapse enneaegne sünd aga purustab selle unistuse ja paiskab perekonna keset teadmatust. Sel erakorralisel ajal vajavad enneaegse lapse vanemad mõistmist ja toetust,“ ütles Kristel Kukk, MTÜ Enneaegsed lapsed juhatuse esimees. Tema sõnul on lapse enneaegne sünd enamasti ootamatu ja võib osaks saada igale perele ning sellest taastumine võib olla keeruline nii lapsele kui vanematele. Vanemad kogevad lapse haiglas viibimise ajal väga erinevaid tundeid, ka süütunnet, stressi, häbi ja ärevust.

Enneaegse sünni sümbol on sirelililla värv, mis tähistab õrnust ning erakordsust. Populaarne teavituse ja toetuse avaldamise viis on sirelililla värvuse kasutamine hoone või muu objekti valgustamisel. Euroopa enneaegsete laste vanemate organisatsioonide koostööst alguse saanud traditsioon on levinud üle maailma alates 2008. aastast, Eesti osaleb aktsioonis seitsmendat korda.

Igal aastal on sellel päeval ka juhtmõte. 2019. aasta enneaegse sünni päeva ülemaailmne moto on: „Sündinud liiga vara: õige hooldus, õigel ajal, õiges kohas”.

Nimekirja lilladest hoonetest leiab SIIT.