Foto: Vida Press
Toimetas Sirje Maasikamäe 8. detsember 2019 09:00
Kui ärkad pärast peoõhtut peavalu, valgustundlike silmade ja kõrbekuivusega suus, siis on üsna tõenäoline, et ilmselgelt oled alkoholiga liiale läinud ja unustanud vett juua. Mida teha, et pohmelust vältida või sellest kiirelt taastuda?

Lähenev pidustuste hooaeg tähendab ka tavapärasest rohkem alkoholi joomist. Kuidas juua nii, et järgmisel päeval enesetunne ei kannataks? Vastus on lihtne – esimese asjana on mõistlik tarvitada vähem alkoholi ning juua rohkem vett, soovitab Apotheka apteeker Jaanika Treimann.

Kui võtta iga alkoholjoogi kohta vähemalt klaas vett vahele, aitab see vältida liiga suure alkoholikoguse kiiret joomist ning ebameeldivusi järgmisel hommikul. Kindlasti tuleb jälgida, et alkoholi juues ei oleks kõht tühi. Täis kõhuga imendub alkohol aeglasemalt ning inimene ei jää kohe purju. Soovitatav on eelistada tugevamaid ja rasvasemaid roogasid.

Miks tekib pohmell?

„Vedeliku tasakaal ja selle regulatsioon on inimese kehas väga täpselt paigas. Ajus toodetav hormoon vasopressiin vastutab liigse vedelikukao eest. Seega, kui organismis ei ole piisavalt vett või selle soolsus on liiga kõrge, hakkab aju hormooni juurde tootma, et keha ei väljutaks uriiniga kogu olemasolevat vedelikku. Alkohol aga pärsib selle hormooni tootmist ajus ehk keha ei hoia enam vedelikku nii palju kinni ja organismis võib kergesti tekkida dehüdratsioon,“ selgitab apteeker.

Kui võtta iga alkoholjoogi kohta vähemalt klaas vett vahele, aitab see vältida ebameeldivusi järgmisel hommikul. Foto: Vida Press

„Vedelikukadu on üks pohmelli peamisi põhjustajaid, aga see pole ainus. Alkohol  ärritab magu ja soolestikku, seepärast tekib iiveldus ja oksendamine. Pärast alkoholi tarbimist on organismis vähem vitamiine- ja mineraalaineid, sest need on organismist välja viidud, langenud on ka veresuhkru tase. See põhjustab väsimust ja nõrkust. Alkoholi lagunemisprotsessides tekkivad vaheproduktid kiirendavad pulssi ja põhjustavad südamekloppimist. Häiritud unefaasid tekitavad hommikul ärgates väsimust ja uimasust. Need sümptomid kokku panduna moodustavad kehva enesetunde ehk pohmelli,“ räägib Jaanika Treimann.

Alkoholipeavalule ei ole täpset seletust leitud, kuid pohmellipeavalu seostatakse häiretega ajukeemias ja hormoonide töös ning samuti veresoonte laienemisega.

Foto: Pixabay

Mullita vesi sobib

„Liigse alkoholitarvitamise tõttu läheb inimene sagedamini tualetti. Uriiniga koos kaovad organismist nii vedelik kui ka mineraalid ja vitamiinid. Pohmellist taastumiseks võiks sobida kõige paremini mineraalvesi, aga ka kraanivesi on hea. Eelistada tasub mullita vett, sest gaas ergutab soolestikku, mis alkoholi tõttu on juba niikuinii ärritunud. See võib esile kutsuda oksendamise ja veel kehvema enesetunde,“ soovitab apteeker.

Hoolimata sellest, kas alkoholi tarbides juuakse vett vahele või mitte, saab inimene siiski joobe ja ka selle tagajärjed. Mis kasu on vee joomisest? „Inimene tarbib alkoholjooki veega koos tõenäoliselt aeglasemalt, tunnetab paremini piiri ega joo ennast rohketest kogustest kiirelt purju. Samuti aitab vesi võidelda juba mainitud vedelikukaotusega,“ sõnab apteeker.

Peale peol joodud vee hulga tuleks ka enne magamaminekut kindlasti mitu suurt klaasitäit vett ära juua, soovitab apteeker. See aitab pisut leevendada ka alkoholi kahjulikku mõju maksale. Teadupärast on üks suuremaid maksa kahjustajaid alkohol, millega püsiv liialdamine võib maksa ka püsivalt rikkuda.

Foto: Pixabay

Joo targalt!

Mõnigi meelelahutusasutus annab juba praegu inimestele tasuta vett, kuid sellele võiks enamgi tähelepanu pöörata. Näiteks jagas Alkoholitootjate ja Maaletoojate Liit novembris korraldatud kampaania „Kui võtad, võta vett vahele“ ajal taksodes 10 000 pudelit tasuta vett ning meelelahutusasutustele tunnustavat märgist „Siin tarbitakse targalt“. „Pakkudes alkoholi kõrvale vett, näitab asutus, et klientide heaolu on neile tähtis. Klient omakorda saab olla kindel, et temast hoolitakse ja vesi on alati käepärast olemas,“ sõnas liidu juht Triin Kutberg.

Kuidas me joome?

Kuigi Eesti konjunktuuriinstituudi uuringud näitavad, et viimasel kümnendil on eestlaste alkoholitarbimine kolmandiku võrra vähenenud, on binge drinking ehk joomine purjutamise eesmärgil endiselt levinud. Uuringust „Eesti alkoholiturg, alkoholi tarbimine ja alkoholipoliitika 2018. aastal“ selgub, et mullu tarbis iga täiskasvanu (üle 15aastane) keskmiselt 10,1 liitrit absoluutalkoholi, mis on 2% vähem kui aasta varem.