Viljatus võib tekkida elu jooksul ka paaridel, kel juba on laps.Foto: Vida Press
Toimetas Sirje Maasikamäe 6. detsember 2019 08:00
Viljatuse probleem puudutab igat viiendat Eesti pere. Ida-Tallinna viljatusravikeskuse juhataja Tiina Loogi sõnul ei maksa kohe paanikasse sattuda, kui mõne kuu jooksul pole õnnestunud rasestuda. "Kuni 35. aasta vanustel naistel pole vajadust viljatuse uuringuteks enne, kui rasestumist pole toimunud peale aastast üritamist," ütleb naisetearst.

Mis on viljatus?

Infertiilsuse ehk viljatuse all peetakse silmas võimetust rasestuda või rasedust lõpuni kanda. Viljatus võib olla esmane või tekkida elu jooksul. Esmase viljatuse korral arsti juurde pöördudes puuduvad paaril varasemad rasedused. Samas võib viljatus tekkida ka elu jooksul ehk peres võib olla juba mõni laps, kuid seejärel ei õnnestu enam rasestuda – kas vanuse lisandudes või muudel põhjustel.

Eri uuringute põhjal ulatub viljatute paaride arv populatsioonis 15–20%-ni, seega puudutab viljatuse probleem Eestis igat 5.–6. perekonda.

"Naiste viljastumisvõime väheneb eaga, vanuse mõju meeste viljakusele ei ole nii selge," ütleb viljatusravikeskuse juhataja Tiina Loog . Foto: Erakogu

Millal peaks hakkama muret tundma, kui lapsesaamine ei taha õnnestuda?

Keskmiselt läheb paaridel rasestumiseks 3–4 kuud, kuid pisut muret võiks tundma hakata, kui regulaarse seksuaaleluga ei ole paaril õnnestunud rasestuda 12 kuu jooksul. Noorematel naistel on iga ovulatoorse tsükli ajal rasestumise tõenäosus umbes 20–25%, üle 40aastastel umbes 5%.

Naise viljakus on maksimaalne 24aastaselt ja hakkab alanema pärast 35. eluaastat. Üle 35aastased naised, kellel ei ole õnnestunud rasestuda, võiks pöörduda uuringute ja ravi saamiseks viljatusravikliinikusse enne aasta möödumist.

Foto: Pixabay

Mis on viljatuse põhjused ja kas probleeme on rohkem meestel või naistel?

Viljatuse põhjused võivad olla tingitud võrdselt nii mehest kui naisest – kummalgi juhul 30% juhtudest, samas jääb umbes 40% juhtudest põhjus ebaselgeks või on mõlemapoolne.

Raseduse tekkeks peab naisel vabanema munasarjast viljastumisvõimeline munarakk, samuti on vajalikud elujõulised spermatosoidid. Tagatud peab olema sugurakkude normaalne transport munajuhas, et saaks toimuda viljastumine, misjärel viljastatud munarakk ehk embrüo peab saama liikuda emakaõõnde, et seal normaalselt pesastuda ja edasi areneda. Kui üheski etapis on häireid, pole loomulik rasestumine võimalik.

Mis mõjutab viljastumisvõime vähenemist?

Naiste viljastumisvõime väheneb eaga, vanuse mõju meeste viljakusele ei ole nii selge. Regulaarse seksuaalelu ja lapsesaamise soovi korral rasestub 35aastastest naistest 94% ja 38-aastastest naistest 77% kolme aasta jooksul.

Kuigi vanus on oluline iseseisev tegur, mängivad viljastumisvõime vähenemisel  rolli ka kaasuvad haigused, ümbritsev keskkond, aga ka eluviis – suitsetamine, toksiinide või ravimite kasutamine, elukutse, kehakaal ja selle muutused.

Foto: Pixabay

Kuidas viljatuseprobleemiga paare aidata saab?

Viljatusravikeskuses pakutakse vastuvõtule pöördudes nõustamist, võetakse esmased analüüsid ning rakendatakse seejärel vajalikku ravi – kas kirurgilist või hormonaalset.

Üks võimalusi on ovulatsiooni stimuleerimine. Ravi eesmärk on stimuleerida munasarju tootma väikest arvu munarakke (tavaliselt 1–2), millele järgneks loomuliku vahekorra abil viljastamise võimalus. See meetod sobib hormonaalsete häiretega ja polütsüstilise ovariaalsündroomiga naistele.

Teine võimalus on kunstlik viljastamine, mis võib olla emakasisene või kehaväline. Emakasisene viljastamine (IUI) on näidustatud eelkõige kerge mehepoolse viljatusega ning emakakaela faktorist tingitud viljatusega, samuti naistele, kellel esinevad kergemad hormonaalsed häired. Kehaväline viljastamine (IVF) on mõeldud juhul, kui muud meetodid enam ei aita.

Rasestumise tõenäosus on praegu ühe kehavälise viljastamise tsükli järel umbes 30–35%, korduvalt umbes 60%.

Kui erinevatel põhjustel lapsesaamist kohe ette ei saa võtta, on võimalik sugurakke külmutada. Sugurakkude külmutamist kasutatakse tihti juhtudel, kui patsiendil seisab ees pahaloomulise kasvaja tõttu ravi (kirurgiline, keemia- või kiiritusravi). Munarakke saab külmutada ka siis, kui soovitakse rasestumist edasi lükata hilisemasse eluperioodi, mil munasarjad ei pruugi enam kvaliteetseid munarakke toota.

Foto: Pixabay

Kas viljatusravi kulud tuleb patsiendil endal kinni maksta?

Haigekassas kindlustatud kuni 41aastasele patsiendile on kunstliku viljastamise protseduur tasuta. Haigekassa kompenseerib ka ravimitele tehtud kulutused ning meditsiinilistel näidustustel munarakkude külmutamisega seonduvad kulud.

Alates 41. eluaastast tuleb viljatusravi eest patsiendil endal tasuda. Koos ravimitega võib protseduuri maksumuseks kujuneda 2500–3000 eurot.

Miks on vaja uut seadet, mille jaoks kogutakse praegu raha heategevuskampaaniaga?

Colonna Heategevusfondi algatatud kampaaniaga „Aita lapsed ellu“ kogume raha ITK Viljatusravikeskusele kaasaegse embrüoskoobi ostmiseks. Kui praegu on kehavälise rasestumise õnnestumise määr Eestis keskmiselt 35–40%, siis uue embrüoskoobi abil on võimalik tõsta õnnestumise seda 50%-ni. See tähendab, et iga teine embrüo siirdamine võib viia soovitud raseduseni.

Uus seade oleks suureks abiks peredele, kellel loomulikul teel laste saamine on raskendatud, kuid kes lapsi väga soovivad. Kuna embrüoskoop võimaldab valida siirdamiseks välja kõige kvaliteetsemad embrüod, tagab see paremad tulemused ka vanematele ja korduvate ebaõnnestumistega patsientidele ning väheneb varases staadiumis peetunud raseduste arv.

Eesti viljatusravikliinikutes praegu kasutatavate inkubaatoritega peame embrüo arengu jälgimiseks ja hindamiseks selle vähemalt kord päevas inkubaatorist välja võtma ning mikroskoobi alla panema. Kuna embrüo on ülitundlik, võivad keskkonnamuutused mõjutada negatiivselt selle arengut ja kvaliteeti.

Embrüoskoobil on sisse ehitatud spetsiaalne kaamera, mis registreerib embrüote arenguprotsessi aegvõtte ehk time-lapse tehnoloogia abil ja neid ei pea inkubaatorist eemaldama. Seega on embrüod stabiilses kasvukeskkonnas, mis sarnaneb loomulikule bioloogilisele keskkonnale naise emakas.

Maailma suurimate viljatusravikeskuste praktika on embrüoskoobi efektiivsust igati tõestanud. Eestis oleks kaasaegne embrüoskoop esimene omataoline, aidates ka siinset viljatusravi tulemuslikkust tõsta – et meil sünniks rohkem terveid ja väga oodatud lapsi.

Foto: Pixabay

Millist nõu annaksite peredele, kes soovivad lapsi saada?

Soovitame pereplaneerimist mitte lükata kaugesse tulevikku, arvestades asjaolu, et naise viljakus hakkab oluliselt langema pärast 35. eluaastat.

Kui pole kindlat teadaolevat põhjust, mis võiks takistada laste saamist, ei maksa sattuda paanikasse, kui mõne kuu vältel pole õnnestunud rasestuda. Kuni 35. aasta vanustel naistel pole vajadust viljatuse uuringuteks enne, kui rasestumist pole toimunud peale aastast üritamist. Väga oluline on säilitada rahulik meel. Lapsetegemise rõõm ja mõnu ei tohi muutuda tüütuks kohustuseks ja sobilike päevade kalkuleerimiseks. Vajadusel tuleb julgelt pöörduda viljatuse probleemidega tegelevate spetsialistide poole.

Möödunud nädalavahetusel toimunud Colonna heategevusgalal koguti annetustena embrüoskoobi ostmiseks 104 000 eurot. 

Rohkem infot kampaania „Aita lapsed ellu“ kohta: www.colonnacharity.ee

Annetusi saab teha telefoni teel:

900 1005 – 5 eurot

900 1015 – 15 eurot

või pangaülekandega:

SEB Pank EE851010220025580016

Saaja: AS Ida-Tallinna Keskhaigla

Selgitus: Aita lapsed ellu