Keha

MAKS EI MÕISTA NALJA! Kuus ohtu, mis võivad rikkuda selle eluliselt tähtsa organi 

Sirje Maasikamäe, 11. jaanuar 2021 06:00
Ülekaal ja alkohol rikuvad maksa. Foto: Vida Press
Tervislik eluviis on kasulik ka maksale. Maksa võivad rikkuda ülekaal ja alkohol, ka valesti võetud ravimid ja isegi loodustooted. Vaata, mida saad teha oma maksa heaks!

Ülekaal

Samal teemal

Ülekaal, eriti kui rasv paikneb kõhupiirkonnas, tekitab ka ohtlikku maksa rasvumist. Rasvmaks võib tekkida isegi neil, kes on muidu normaalkaalus. Maks võib rasvuda ka pikaajalise alkoholitarbimise tagajärjel. 

Rasvmaksa nimes kajastub see, mis toimub selle haiguse ajal. Maks muutub „rasvaseks“, sest see toodab rohkem rasva, kui organism vajab, ja rasv hakkab kogunema maksas. Steatoos ehk rasvmaks ongi kõige enam levinud maksahaigus.  

Terve maksa rasvasisaldus on kuni 5% selle massist. Kui rasva koguneb üle 5–10%,  hinnatakse seisundit maksa rasvumisena. Kui maks muutub rasvasemaks, hakkab maksaensüümide aktiivsus kasvama ja see võib tekitada maksapõletikku ning selle tagajärjel võib areneda maksatsirroos. 

Arvatakse, et kolmandikul ülekaalulistest on ka rasvmaks, aga see tähendab ka suuremat riski haigestuda südame-veresoonkonna haigustesse.

Rasvmaksa sümptomeid ei ole nii lihtne diagnoosida, sest rasvmaksal puuduvad iseloomulikud sümptomid. Seetõttu ei tea paljud inimesed, et neil on see probleem. Rasvmaksa korral leitakse uuringutel maksaensüümide aktiivsuse ja ka maksa suurenemine.

Rasvmaksast aitab hoiduda tervislik elustiil – hoia kaal normaalsena ja väldi vöökoha rasvumist. Väga oluline on liikuda – see vähendab maksa rasvumist isegi siis, kui kaalukaotus pole väga suur. Joo vähem alkoholi ja söö vähem rasvaseid toite. Kui langetad kaalu mõõduka kiirusega, kilo või paar kuus, aitab see ka maksal korda saada.

Foto: Pixabay

Alkohol

Alkohol on organismile mürgine küll alati ja igas koguses, kuid madala riskiga tarvitamiseks peetakse meestel nädalas alla 16 ühiku ja naistel alla 8 ühiku joomist, kusjuures nädalas peaks olema kolm alkoholivaba päeva.

Kuigi on määratud teatud piirid, kui palju alkoholi päevas võib juua, siis päris turvalist joomist pole tegelikult olemas. Parim viis kaitsta maksa on lõpetada joomine.

Ravimid

Suu kaudu võetavad ravimid kulgevad läbi maksa teistesse organitesse. Seda, kuidas maks ravimitele reageerib, mõjutavad inimese sugu, geneetika, võimalikud maksahaigused ja eri ravimite koosmõju. Vanuse kasvades võivad ravimid kergemini maksa kahjustada.

Ravimite halba koostoimet saab vältida, kui anda raviarstile teada, missuguseid teisi ravimeid või loodustooteid sa kasutad. Mõned ravimid võivad muuta maksanäitajaid ka ajutiselt, ravikuuri algul.

Väga oluline on lugeda nii käsimüügi- kui ka retseptiravimite infolehti. Eriti siis, kui maks on juba haige. Maksa võivad kahjustada näiteks liiga suured paratsetamooliannused. Paratsetamooli sisaldavad mitmed käsimüügi valuvaigistid ja külmetushaiguste ravimid, nii et kui sa nende koostist hoolikalt ei jälgi, on kerge võtta liiga palju paratsetamooli.

Foto: Marianne Loorents

Loodustooted

Loodustooted pole süütud! Maksahäireid võivad põhjustada loodustoodetes sisalduvad ravimtaimed, seega tasub alati hoolikalt uurida ka loodustoodete koostist. Tasub olla ettevaatlik välismaalt ostetud toodetega. Kahjulike koostoimete risk suureneb, kui tarvitada palju ja erinevaid loodusvahendeid.

Peale suukaudsete loodustoodete võivad maksale kahjulikult mõjuda ka nahahaiguste raviks mõeldud pealemääritavad loodustooted.

„On veenvaid andmeid, et ka mitmed nn tervisetooted, toidulisandid, traditsioonilised Hiina rahvameditsiini ja India ajurveeda ravimid võivad nii üksi kui ka kombinatsioonis teiste ravimitega kahjustada maksa," ütles möödunud aastal Õhtlehele antud intervjuus ka arstiteadlane ja farmakoloog Lembit Rägo. "Nende kahjulik koosmõju võib avalduda nii koos retseptiravimite kui ka käsimüügiravimitega.“ Kahjuks pole kõiki rahvameditsiini vahendeid tänapäevaste meetoditega uuritud.

Foto: Pixabay

Mürgised seened

Mürgiseened võivad põhjustada äkilisi maksakahjustusi. Kui kahtlustad seenemürgistust, tuleb kiiresti abi otsida. Seenemürgistuse kahtlusega on oluline teada, mis seenega võis olla tegu. Abi ja nõu saab Mürgistusteabekeskusest.

Viirushepatiit

Maksa võivad kahjustada ka viirused. A-hepatiiti nakatub inimene saastunud vee ja toidu söömisel. Käed on vaja pesta alati pärast WCs käiku. Välismaal tasub juua pudelivett. Välismaiseid külmutatud marju tuleb enne söömist kuumutada kaks minutit 90kraadi juures.

A-hepatiit on tuntud ka kui pesemata käte haigus. A-hepatiiti haigestuvad lapsed, kelle hügieeniharjumused on alles välja kujunemas. A-hepatiiti haigestumust suurendab ka asjaolu, et viimastel aastatel on kasvanud reisid eksootilistesse maadesse. Risk nakatuda A-hepatiiti on suurem vähemarenenud riikides. Eriti suur oht on nakatuda nt Türgis, Egiptuses, Itaalias, Hispaanias, Kreekas, Tuneesias.

Foto: Pixabay

A-hepatiiti võib nakatuda, värskendades end jäätise või joogiga, milles on keetmata veest tehtud jääkuubikud, vesipiibu suitsetamisel, kuivatatud puuviljade, tooreste mereandide söömisel. Hepatiidioht varitseb ka siis, kui suplemise ajal satub suhu nakatunud vett. Nakatuda võib ka otsesel kokkupuutel haigestunuga, näiteks kui kasutada haigestunuga samu nõusid ja  käterätikuid.

A-hepatiidi viirust võib reisil vältida, jättes ostmata ja kasutamata ebaselge päritoluga toiduained ja pidades kinni hügieenireeglitest.

B- ja C-hepatiidi võib saada verekontaktiga, B-hepatiidi ka kaitsmata vahekorra ajal. Nakkuse võib saada ka steriliseerimata süstlanõeltest ja esemetest, mida kasutatakse tätoveerimisel või augustamisel, ravimite või narkootikumide süstimisel, aga ka nõelravis.