Hea nõu

ÄRA KORJA GRIPPI ÜLES: järgi neid vanu häid tarkusi! (2)

Toimetas Sirje Maasikamäe, 5. veebruar 2020 05:00
Aevastada ja köhida tuleb ühekordsesse salvrätti või enda varrukasse, mitte peopessa, millega pärast katsutakse ukselinke ja käsipuid.Foto: Vida Press
„Mõnel inimesel on komme esimeste haigustunnuste ilmnemisel tormata jõusaali või trenni,“ tõdeb Benu apteegi proviisor Margot Lehari. „Gripi korral ma seda üldse ei soovita – nii nõrgendatakse enda organismi ja levitatakse viirust ka teistele.”

Grippi haigestumine on tõusutrendis. Gripi tunneb ära sellistest tunnustest, nagu palavik, kurgu-, silma- ja peavalu, lihas- ja liigesvalu, väsimus ja kuiv köha. Lehari sõnul ei viita väga rögane ja nohune olek siiski veel gripile. Gripiga tunneb inimene end haigemana kui tavaliselt.

Gripiviirus levib õhu teel piisknakkusena – köhimise ja aevastamise kaudu. „Gripi levikut saab seega vähendada, kui aevastada ja köhida ühekordsesse salvrätti või enda varrukasse, mitte peopessa, millega pärast ukselinke ja käsipuid katsudes viirust samuti edasi kantakse,” selgitab Lehari ning lisab, et haigestunud täiskasvanu on nakkav umbes nädal haigestumisest ja väikelapsed kuni kolm nädalat.

Proviisor Margot Lehari hoiatab, et kes puudutab haigustekitajatega saastunud pindu ja pärast seda pesemata kätega oma näopiirkonda, võib haiguse üles korjata. Foto: Erakogu

Samal teemal

Gripi vältimisel tuleb kasuks vana hea tarkus – käsi peab pesema korralikult vee ja seebiga või alternatiivina kasutada desinfitseerivat ainet. „Inimene, kes puudutab haigustekitajatega saastunud pindu ja pärast seda pesemata kätega oma näopiirkonda, võib haiguse sel viisil üles korjata,” hoiatab Lehari.

Tasub hoiduda ka külmetumisest. „Talvel saabuvad paljud soojamaareisilt ja keha on mõnusat soojust täis. Siis käiakse hõlmad laiali ja katmata kurguga õues, aga soovitatav on juba  lennukilt maha astudes end kenasti soojalt sisse pakkida, et keha ja kurk harjuks jälle külmaga – nii väheneb haigestumise oht oluliselt,” soovitab proviisor. Soojemalt võiks riietuda paar nädalat.

Viirushaigusesse nakatumise vältimiseks saab apteegist soetada ninna pihustatavaid viirustevastaseid spreisid. „Neid saab kasutada tervel gripihooajal näiteks enne rahvarohketesse kohtadesse minemist,” selgitab Lehari.

 Parima kaitse tagab vaktsiin

Parima kaitse gripi vastu tagab proviisori sõnul siiski vaktsineerimine, mida tuleks teha sügisel. Praegu on gripp juba levimas."Kuna viirusevastased antikehad tekivad umbes kahe nädalaga, jõuavad vaktsineerida veel need, kes hoiavad eemale rahvarohketest paikadest ja kel on võimalus veidi vabamalt oma töö- ja puhkerežiimi planeerida,” selgitab Lehari. 

Vaktsineerimine pole oluline vaid riskirühma inimestele, vaid ka tervetele, kes puutuvad kokku paljude teistega, nt klienditeenindajad, medõed, apteekrid. “Nii kaitseme ka neid, kes põevad haigust läbi keskmisest märksa raskemalt, näiteks rasedad ja alla 5aastased lapsed, ning neid, kes mingil põhjusel vaktsineerida ei tohi,” räägib Lehari.

 Gripiravimeid saab välja kirjutada arst. „Nende puudus on see, et neid peab tarvitama hakkama hiljemalt kaks päeva pärast esmaste sümptomite ilmnemist,” räägib Lehari. Apteegi käsimüügis on ka palju sümptomeid leevendavaid ravimeid. „Tervetele üle 16aastastele inimestele sobib külmetusjookides olev kombinatsioon – suur annus paratsetamooli ning kuiva köha pärssiv ravim. Diabeetikud, eakad ja krooniliste haiguste põdejad peavad leppima tavalise paratsetamooliga, mida tuleks võtta iga 4–6 tunni järel,” selgitab proviisor.

Apteeker soovitab juua ka sooja taimeteed (nt pärnaõis, nurmenukk, aed-liivatee, salvei), tarvitada C-vitamiini ning kindlasti püsida kodus ja puhata -  ka paar päeva pärast palaviku taandumist.

Gripi teeb raskeks haiguseks suurem tüsistuste tõenäosus. “Tüsistustest on kõige raskem kopsupõletik, mis riskirühma kuuluvate inimestele võib lõppeda surmaga. Kui rinnus on valus ja hingata on raske, tuleks kindlasti pöörduda kiiremas korras arstile ja kindlasti mitte tormata tööle ega trenni,” hoiatab Lehari.