Meeled

ÄRA VARJA LASTE EEST MURESID! Psühhiaater: kui raskustest ei räägita, võivad nende kannatused olla veelgi suuremad 

Toimetas Sirje Maasikamäe, 23. september 2020 06:00
Kui raskustest ei räägita, hakkavad mõned lapsed omaette hoidma, mõned muutuvad rahutuks ja tusaseks, mõned võivad hakata liiga palju muretsema ja mõned ei suuda koolitöid ära teha.Foto: Vida Press
“Sageli kardetakse või ei osata oma raskustest lastega rääkida, aga lapsed tajuvad, kui midagi on korrast ära ja elavad kaasa. Kui raskustest mitte rääkida, jäävad lapsed nendega üksi ja kannatused on seda suuremad,“ sõnab Peaasi.ee nõustaja ja lastepsühhiaater Ere Vasli.

Mõned lapsed hakkavad omaette hoidma, mõned muutuvad rahutuks ja tusaseks, mõned võivad hakata liiga palju muretsema ja mõned ei suuda oma koolitöid ära teha. See muudab lapsevanema abituks ja nõutuks. 

Uuringud näitavad, et umbes 20% lastest tulevad peredest, kus ühel või mõlemal lapsevanemal on probleeme sõltuvuse või mõne vaimse tervise häirega. Selliseid raskusi võivad põhjustada stressirohked olukorrad või rängad kaotused, nagu näiteks oma kodu, lähedase inimese või töö kaotamine. See, mis toimub lapsevanemaga, mõjutab paratamatult ka lapsi.

Kuidas tagada lapsele turvalist keskkonda ja turvatunnet rasketel aegadel?

"Pane tähele, kuidas su halb enesetunne väljendub, kui lastega koos oled – kas vihastad kergesti, sunnid neid oma rituaale täitma, tõmbud täielikult endasse?" soovitab psühhiaater Ere Vasli. Foto: Erakogu

Vaata oma raskusi lapse seisukohalt 

Mõtle, kuidas lapsed näevad ja kogevad sinu raskusi. Nad näevad, kui sa oled tavalisest unisem ja väsinum, kiiremini ärrituvam ja pahuram, hõivatud oma tööga, ükskõiksem. Hea, kui saad oma seisundist rääkida lähedastega ning  arutada, kuidas see võib lapsi mõjutada 

Pane tähele, kuidas su halb enesetunne väljendub, kui sa lastega koos oled – kas vihastad kergesti, sunnid lapsi oma rituaale täitma, tõmbud täielikult endasse?

Proovi olukorda ka lapse seisukohalt vaadata ja mõtle, kuidas ta on nendes olukordades reageerinud - läheb oma tuppa, satub ärevusse ja püüab aidata või hoopis läheb välja ja on terve õhtu ära.

Mõtle, kuidas enda käitumisi lapsele seletada. Mõistlik oleks korraga vaid ühte olukorda lapsele selgitada.

Foto: Pixabay

Alusta lastega ise vestlusi oma raskustest ning sellest, kuidas lapsed võivad neid näha ja kogeda. Räägi lastele, et sul on praegu raske aeg, aga sa oled juba otsinud abi ning sa saad sellega hakkama. Kirjelda lastele, kes sind aitavad ning veidi ka seda, mis sa teed selleks, et terveks saada.

Räägi lastele, et sellised raskused on üpris tavalised, ja vaimse tervise häirete korral räägi, et need sarnanevad palju muudele haigustele ning on ravitavad. Oluline on, et lapsed saaksid aru, et nemad ei pea muretsema ega ole  neis raskustes süüdi.

Arutage läbi ka praktilisi küsimusi, mis tavapäratu olukorraga on seotud. Näiteks kes saaks lastega eest hoolitseda, kui pead haiglas olema või sul on paha olla.

Foto: Pixabay

Ära sulgu perekonnaringi

Ära häbene oma raskusi ning ära palu või oota, et lapsed varjaksid ja hoiaksid teie raskusi saladuses. Vastupidi - leidke usaldusväärsed ja toetavad täiskasvanud, kas laiendatud pereringist või sõpruskonnast, kellega lapsed saaksid rääkida vabalt oma mõtetest ja tunnetest, mis on teie raskustega seotud. Selleks inimeseks võib olla ka vaimse tervise spetsialist koolis või mõnes tervisekeskuses.

Hoolitse kindlasti, et lapsed võtaksid nagu varem osa koduvälistest tegevustest. Aita lastel hoida sõprussuhteid.

Foto: Pixabay

Otsi abi

Otsi abi vaimse tervise murede ja teiste probleemidega tegelemiseks. Selleks on erinevaid eksperte, infot vaimse tervise ja abi kohta leiad ka Peaasi.ee kodulehelt.

Hiljuti valmisid esimesed eestikeelsed materjalid, mis annavad nõuandeid, kuidas lastega oma vaimse tervise raskustest rääkida. Abimaterjalid  laste vaimset tervise kohta („Räägime lastest“) leiab Peaasi.ee veebilehelt.

Samal teemal

08.04.2021
IMELIKUD TERVISEHÄDAD? 10 kõige tavalisemat asja, mida naised ei tea üleminekuaastatest
09.03.2021
PIDEVALT VÄSINUD JA KÜLM? 9 võimalust, mis võivad kehatemperatuuri liiga madalale viia
20.12.2020
VIDEO | MUREMÕTTED PIINAVAD? Vaimse tervise õde õpetab lihtsat nippi, kuidas negatiivsetest mõtetest eemalduda!
03.05.2020
PSÜHHIAATER SOOVITAB: lihtsad tehnikad ja kuldreeglid, mille abil saad ärevust vähendada