Uudised

VÄLTIMATU ABI ON OLEMAS: hambaarsti juurde saab nende ägedate haiguste korral 

Toimetas Sirje Maasikamäe, 19. märts 2020 16:21
Seda, kas tegemist on vältimatu abiga, otsustab hambaarst.Foto: Vida Press
Praeguses eriolukorras ja seoses leviva koroonaviirusega on paljud hambaarstid peatanud plaanilise ravi. Ägeda hambahaiguse korral on vältimatu ravi inimestele siiski tagatud, annab haigekassa teada.

Haigekassa esmatasandi teenuste juht Külli Friedemann ütles, et esmalt tuleks konsulteerida oma hambaarstiga, kes saab inimest nõustada telefoni teel ja vajadusel kirjutada välja ravimid. “Ägeda hambahaiguse korral on võimalus pöörduda vältimatu hambaravi saamiseks kindlate kliinikute poole, kelle kontaktid leiab haigekassa kodulehelt. Ohutuse tagamiseks  on vajalik eelregistreerimine,” rääkis Friedemann.

Samal teemal

Tasuta vältimatut hambaravi on õigus saada kõigil sõltumata sellest, kas neil on ravikindlustus või mitte. Tasuta hambaravi osutatakse juhul, kui abi edasilükkamine või selle andmata jätmine võib põhjustada abivajaja surma või püsiva tervisekahjustuse.

Vältimatut abi osutatakse selliste erakorraliste seisundite korral, mis vajavad hamba väljatõmbamist või mädanikukolde avamist. Seda, kas tegemist on vältimatu abiga, otsustab hambaarst.

Vältimatu abi saamiseks tuleb pöörduda haigekassaga lepingu sõlminud hambaarstide poole, sest haigekassa maksab nii ravikindlustatud kui ka ravikindlustamata täiskasvanule osutatud teenuse eest ainult oma lepingupartneritele. Kindlustuseta inimeste vältimatu abi tasutakse riigieelarvest.

Hambaraviasutused, mis osutavad vältimatut hambaravi eriolukorras, leiate haigekassa kodulehelt. Teenuseosutajate nimekiri võib muutuda seoses kaitsevahendite kättesaadavusega.

Vältimatu abina osutatavad teenused:

Patsiendi uurimine, konsultatsioon, staatuse märkimine, raviplaani koostamine, hügieeni- või paradontaalindeksite määramine, hambakatu eemaldamine;

Pinnaanesteesia (limaskesta tuimestus)

Injektsioonanesteesia (süstiga tuimestus)

Ühe juurega hamba eemaldamine

Mitme juurega hamba eemaldamine

Sügavalt murdunud hamba või purunenud hamba eemaldamine

Mädakolde avamine ja ravimenetlus

Verejooksu peatamine õmblusega;

Järelkontroll pärast kirurgilist sekkumist

Hamba või implantaadi eemaldamine (osalise luu eemaldamisega)