Hea nõu

DR VASSILJEVI NÕUANNE | Mida tähendab, kui jalatallad külmetavad? 

Viktor Vassiljev, 2. aprill 2020 05:00
"Kui jalad ka käega katsudes külmad, siis on viga verevarustuses. Kui tunduvad külmad, aga katsudes soojad – siis närviviga," arvab dr Viktor Vassiljev.Foto: Robin Roots
„Olen 77-aastane naine ja mul on käies tunne, justkui taldadel oleks külm. Paigal seistes seda ei ole ja isegi öösiti jalad ei külmeta. Misasi see on ja millest võiks abi saada?“ Kõigepealt muidugi pakuks sooje sokke. Tegelikult eakamal inimesel kipuvad jalad külmetama paigal istudes, kui veri ei käi hästi läbi. Siis tuleb uurida veresooni. Aga kui paigal istudes pole hullu, kuid jalad külmetavad just käies, siis on olukord tavapärasele vastupidine ja võib-olla isegi petlik. Mis tähendab, et tegemist on tundlikkuse häiretega. Arusaadavalt on siis viga närvides. Kui mõlema jala omades, siis kindlasti jalgadest kõrgemal.

Üldiselt inimese närvisüsteem meenutab maja elektrijuhtmestikku, mõlemal on teatud kohtades ümberlülitused ja just ümberlülitustes tekivad katkestused. Nii elektri kui tundlikkuse omad. Peakilbi ehk aju kallale ei tasu kohe minna, kõige loogilisem on viga otsida seal, kus närvikiud seljaajust väljuvad. Nimme- ja ristluulülide vahelt.

Samal teemal

Üsna tõenäoliselt on aastakümnete jooksul juhtunud mõni kukkumine või muu vana trauma, eks väheke võib olla ka luuhõrenemist, ja et lülisamba alumine osa kannab kõige suuremat koormust, siis võivad selgroolülid üksteise ligi vajuda ning pitsitada närvijuuri. Sõltuvalt sellest, millised närvikiud viga saavad, võib tekkida valu või raskusi liikumisel või tundlikkuse häireid. Viimasel juhul siis petlikke tundeid ehk paresteesiaid.

Kas see konkreetsel juhul just nii on – seda saab üsna lihtsalt ise kontrollida, ilma et peaks arstijärjekorras ootama. Kui jalad ka käega katsudes külmad, siis on viga verevarustuses. Kui tunduvad külmad, aga katsudes soojad – siis närviviga.

Ainult selle teadmisega pole endal küll suuremat peale hakata, ja eriarsti juurde, kelleks on ühel juhul kirurg ja teisel närviarst, saab ikka ainult perearsti kaudu. Kes katsub jalgu juba professionaalselt. Tegelikult täpselt samamoodi, palja käega, ainult teeb sinna juurde targa näo. Mis ilma arstihariduseta eriti ei õnnestu.