Foto: PantherMedia/Scanpix
Liigume
26. detsember 2017, 10:00

13 soovitust, kuidas immuunsüsteemi toetada (1)

1. Hoidu viirushaiguste kõrgperioodil rahvarohketest kohtadest ja kogunemistest. Pese tihti ja põhjalikult käsi.

2. Viibi värskes õhus. Inimese organism vajab toimimiseks täielikku päikesevalguse spektrit, millest ta võtab hinnanguliselt 98% vastu läbi silmade ja 2% läbi naha. Vähemalt pool tundi päikesevalgust päevas tagab hädavajaliku toimetuleku. Soovitatav on väljas viibida aga 2 tundi.

3. Siseruumides toeta end täisspektervalgustusega ning LED-valgusteraapiaseadmetega. Suurtele akendele ei maksa loota, sest aknaklaas filtreerib välja UV-osa valgusspektrist, mis on tervise seisukohalt valguse kõige tähtsam komponent.

4. Paljud haigused on tingitud sellest, et organism pole harjunud kuuma ja külma kiire vaheldumisega. Treeni seda saunaskäimisega. Saunal on mitmeid tervist tugevdavaid omadusi: laval kiireneb pulss, ent vererõhk langeb; veresooneseinte elastsus paraneb; higistatakse välja mürgised ained, paraneb ainevahetus ja puhastuvad koed; lõõgastuvad pinges lihased.

5. Too lagedale kõik sügavkülma varutud C-vitamiini rikkad marjad. Organismi päevane C-vitamiini tarvidus on 75 mg (suuremat kogust vajavad suitsetajad, rasedad ja imetavad emad). Palaviku ja viirusnakkuste korral vajab organism aga juba topeltkogust C-vitamiini. Suurim lubatud päevane annus on 1000 mg, kuid mitte üle 10 päeva järjest.

6. Ravimtaimedest on immuunsüsteemi toetamiseks tõhusamad kibuvitsamarjad, purpur-siilkübar, roosilõhnaline kuldjuur, saialill ja must sõstar. Ingveri ja sidruni asemel võid tees edukalt kasutada ka kodumaist ebaküdooniat, mis on samuti suure C-vitamiini sisaldusega.

7. Teadlased on tõestanud, et tsink ja C-vitamiin käsikäes suudavad ära hoida külmetushaigusi, sest see kombinatsioon soodustab valgete vereliblede teket. Parimad tsingiallikad on mereannid, liha, täisteratooted, munad, kaunviljad, maks, seemned ja idud. Soodustamaks tsingi omastamist taimsest toidust, söö seda koos väikese koguse loomse toiduga.

8. Meie laiuskraadil on valdaval osal inimestest D-vitamiini puudus. D-vitamiin aitab vältida paljusid haigusi, muu hulgas on sel immuunsüsteemi toetav toime – tugevdab makrofaage ning immuunrakke hingamisteede limaskestas. Seega peaksid meie laiuskraadil elavad inimesed D-vitamiini toidulisandina pidevalt juurde võtma, sealhulgas kindlasti väikelapsed, rasedad, rinnaga toitvad emad ja üle 60aastased inimesed.

9. Mikroelementidest on immuunsüsteemile kõige suurem mõju tsingil, seleenil, raual, vasel, A-, C-, E- ja B6-vitamiinil ning foolhappel. Parimad foolhappeallikad on läätsed, herned ja oad, siseelunditest neerud ja maks. E-vitamiini leiad taimsetest õlidest, pähklitest, seemnetest ja idanditest; vaske maksast, kakaost, seemnetest, pähklitest, punasest lihast ja mereandidest. B6-vitamiini on kalas, linnulihas, taises veiselihas, banaanides, kuivatatud ploomides ja ubades, täisteratoodetes ning maksas. A-vitamiini varusid saab täiendada maksa ja piimatooteid süües, seda leidub ka kollastes ja oranžides puu- ja köögiviljades (porgand, paprika, tomat, apelsin).

10. Söö taist veise- ja sealiha, maksa ja täisteratooteid, mis on rikkad raua poolest. Raud aitab väsimuse vastu, suurendab vastupanuvõimet stressi ja haiguste ajal. Immuunsüsteemi tugevdab ka seleen, mida saab lisaks eelloetletule munast, kalast ja seentest.

11. Võta toitude valmistamisel kasutusele külmetusvastase toimega ürte: must pipar, rosmariin, basiilik, nelk, petersell, tšilli, aed-liivatee, iisop, kardemon, kaneel. Lisa toitudesse mikroobidevastase mõjuga sibulat, küüslauku ja karulauku. Need aitavad kaasa südame tervisele, parandavad immuunsüsteemi toimimist ja tugevdavad maksa kaitsvaid ensüüme. Lisaks on neil antibiootilised omadused.

12. Esimeste külmetusnähtudega tarvita purpur-siilkübarat (rahva seas rohkem tuntud päevakübara nime all), mille peamiseks toimeks peetakse immuunsüsteemi toetamist ja põletikuvastast mõju. Arstide sõnul ei ole preparaadi efektiivsus piisavalt tõestatud. Ravitaimetundjad on teisel meelel ja võtavad klõmaka tinktuuri sisse kohe, kui kurgus kraabib ja kontides on imelik tunne.

13. Vaata komöödiaid, sest on tõestatud, et neil, kes naeravad palju, on vähem pingeid ning nende immuunsüsteem on tugevam.

Artikkel ilmus täismahus Tervis Plussi 2016. aasta veebruarikuu ajakirjas.