"Sina vastutad iseenda, oma tervise ja rahva ees. Ükski ametnik ega meedik ei asenda sinu otsuseid ja ei saa elada sinu elu," paneb Madis Veskimägi südamele.Foto: Erakogu
Toimetas Sirje Maasikamäe 17. november 2020 15:26
Paar päeva tagasi kõndis Tõstamaa perearst Madis Veskimägi pealinna kaupluses ja nägi, et vaid kümnendikul inimestest on maskid ees. „Maski ei kandnud ka kassatöötajad. Küsisin  –  miks ?  Vastati, et nad on klaasi taga ja polevat vaja. Rääkisin ruumis hõljuvatest aerosoolidest ja ekspositsiooniajast, mis ühel hetkel võib viia töötaja haigestumiseni.” Selle peale kehitati õlgu.

Selle peale tundis ta arstina kohustust kirjutada sotsiaalmeedias,  kuidas koroonaajastul kaitsta ennast, oma lähedasi ja kogu rahvast.

Tegemist on nakkushaigusega, mis levib õhu kaudu, imepisikeste piisakeste, aerosoolide vahendusel, kirjutab Madis Veskimägi oma Facebooki-lehel. Viirus ehk valgumolekul ei suuda iseseisvalt paljuneda ega levida – vajalik on inimese olemasolu.

Madis Veskimägi toob välja olulisemad soovitused praeguseks ajaks.

1. Väldi asjatult viibimist rahvarohketes kohtades – poed, massiüritused, peod jm.

2. Väldi lähikontakti. Pean õigeks 1 + 3 reeglit ehk 1 inimene ja 3 meetrit vahet teisega.

3. Kui teisiti ei saa ja tingimata peab viibima rahvarohkes kohas, eriti siseruumides, kanna maski. See aitab vähendada imepisikeste, viirust kandvate piisakeste sattumist hingamisteedesse.

4. Avalikes, rahvarohketes siseruumides viibi nii lühikest aega kui võimalik. Mida pikemalt viibid, seda suurem on tõenäosus, et tekib hingamisteedes viiruse kontsentratsioon, millele järgneb haigestumine.

5. Kontorites, koolides jm tuleb kindlasti ruume tuulutada pigem rohkem kui vähem.

6. Kindlasti pese või desinfitseeri käsi ruumi sisenemisel ja sealt väljumisel !

7. Haigestumist aitab vältida korralik puhkus, hea ööuni ja tervislik toit – see aitab tugevdada immuunsüsteemi.

8. Haigusnähtude tekkides JÄÄ KOJU, hoiata oma pereliikmeid ja tuttavaid, väldi lähikontakte. Haigusnähtudeks võib olla ka seletamatu väsimus, maitsetundlikkuse muutus, kratsimistunne kurgus, loomulikult ka palavik, köha, nohu. Nende tekkides helista perearstile, kuula soovitusi edasise osas.

9. Sina vastutad iseenda, oma tervise ja rahva ees. Ükski ametnik ega meedik ei asenda sinu otsuseid ja ei saa elada sinu elu.

Need mõtted ja soov seda postitust kirjutada sündisid paar päeva tagasi, kui kõndisin Pelgulinna selveris ja nägin, et u 10 % poesviibijatest kannab maski. Maski ei kandnud ka kassatöötajad. Küsisin - miks ?  Vastati, et nad on klaasi taga ja polevat vaja. Rääkisin ruumis hõljuvatest aerosoolidest ja ekspositsiooniajast, mis ühel hetkel võib viia töötaja haigestumiseni. Selle peale kehitati õlgu.

Oma tööl kasutan suure ohu korral FFP2 respiraatorit ja visiiri. Nn kirurgiline mask on soliidne küll, kuid  maskivoltide kaudu siseneb-väljub õhk vabalt ja ei teki piisavat kaitset. Minu hinnangul on piisavalt hea nanofiibrist, korraliku tootja mask, see liibub meeldivalt ümber nina ja suu. Harrastan reibast kõndi värskes õhus. Ei teki mingit lämbumistunnet, pigem on kõndimine mõnusam, külm õhk ei näpista hingamisteid. Mask on pestav kuuma veega ja korduvalt kasutatav. Peale maski kandmist võta see ühte aasapidi sikutades eest ära ja aseta puhtasse kotti. Käsitse maski ettevaatlikult kui tõenäoliselt nakkusohtliku eset. Pese käsi!