Meeled

DEPRESSIOON LÄHENES VAIKSELT: käisin arsti juures muude muredega ega tulnud selle pealegi, et põhjuseks võiks olla vaimne tervis 

Silja Paavle, 27. november 2020 06:00
Pilt on illustratiivne.Foto: Vida Press
Sügise teist poolt peetakse kõige ängistavamaks ajaks. Depressiooni olemusest ja põhjustest, miks see just pimedal ajal muret valmistab, räägib kogemusnõustaja Triin Sulumets.

Depressioon on püsiv seisund ja haiguse tekkeks on tarvis väga erinevate põhjuste koosmõju. Nendeks põhjusteks võivad olla näiteks pikaajaline stress või suhete purunemine, elukeskkond, kuid ka pärilikkus. Kõik need kutsuvad esile ajukeemia muutumise. Samamoodi mõjutab seda vähene päevavalgus sügistalvisel ajal – seepärast avaldub haigust väga palju just kaamosperioodil.
Püsiv meeleolu alanemine on Eestis väga levinud, arvatakse, et meil on umbes 70 000 inimest depressiooniga. Ja kuigi sel puhul tuleb kindlasti abi otsida, jõuab neist oma murega arsti juurde vaid kolmandik, ning seda liiga hilja. Samas on haigust lihtsam ravida, kui arsti juurde jõutakse varem.
Arsti juurde ei juleta aga minna, sest püsib mõistmatuse kartus. Või tuntakse häbi, aga seda ei tohiks juhtuda. Ravile pääsemist võivad edasi lükata ka pikad ravijärjekorrad ja siis tulekski abi otsida hoopis lehelt Peaasi.ee või kogemusnõustajatelt. Oluline on, et avaneks võimalus rääkida ja oma murega ei jäädaks üksi.

Edasi lugemiseks:

Samal teemal

07.11.2021
ÄREVUS JA DEPRESSIOON: koroonast tervenenuid ähvardavad ka sellised hilistagajärjed
29.09.2021
KOLLEEGIL ON MIDAGI VIGA? Need viis märki reedavad, et tal võib olla depressioon
24.11.2020
MEHEL POLE SEKSIISU? Vaata, kuidas ära tunda, et tal napib testosterooni!
09.11.2020
STRESS JA VÄSIMUS? Kurnatuse taga võib olla selle vitamiini nappus!