Uudised

Kõik veel vaktsineerimist ootavad üle 70aastased peaksid endast perearstile märku andma 

Toimetas Hindrek Pärg, 16. aprill 2021 08:23
Foto: Martin Ahven
Lähinädalatel Eestisse jõudvad vaktsiinikogused võimaldavad pakkuda vaktsineerimise võimalust kõigile üle 70aastastele. Sotsiaalministeerium kutsub üles kõiki 70aastaseid ja vanemaid inimesi, kellele veel ei ole vaktsineerimisvõimalust pakutud või kes on varem vaktsineerimisest loobunud ja praeguseks ümber mõelnud, nüüd perearstikeskusele oma vaktsineerimissoovist märku anda.

„Vaktsineerimine on ainus tõhus viis kaitsta end raske haigestumise eest. Meie eesmärk on pakkuda aprilli lõpuks vaktsineerimisvõimalust kõigile üle 70aastastele ja kaitsta seeläbi enamikus maakondades vähemalt 70 protsenti üle 70-aastastest,“ ütles tervise- ja tööminister Tanel Kiik. 

Samal teemal

Ta lisas: „Kõik vanemaealised, kes veel ei ole saanud kutset oma perearstilt või on varem vaktsineerimisest loobunud ja praeguseks ümber mõelnud, peaksid nüüd kindlasti endast oma perearstikeskusele märku andma. Samuti tuleks teada anda võimalikest takistustest vaktsineerima minekul, et saaksime koostöös perearstide ja omavalitsustega vajadusel abi pakkuda. Ühtlasi kutsun kõiki nooremaid inimesi üles aitama oma eakaid lähedasi vaktsineerima. Mida kiiremini suudame kaitsta COVID-19 haigusest kõige enam ohustatuid, seda kiiremini saame pakkuda vaktsineerimise võimalust kõigile soovijatele.“

Kõik üle 70aastased inimesed on vaktsineerimise plaani järgi arvatud COVID-19 riskirühma, kuna neil on kõrge risk põdeda COVID-19 haigust väga raskelt ning haigestumise korral haiglaravi vajada.

„Perearstid on keskendunud riskirühmade vaktsineerimisele ja tegutsenud nii kiiresti, kui võimaldavad vaktsiinide kogused, mis on Eestisse saabunud,“ ütles Eesti Perearstide Seltsi juht dr Le Vallikivi. 

Vallikivi jätkas: „Kuna järgnevatel nädalatel on perearstidel võimalik tellida rohkem vaktsiine, kutsume kõiki üle 70aastaseid inimesi oma perearstikeskusega ühendust võtma, juhul kui neile ei ole veel vaktsineerimise võimalusest teada antud. Võib juhtuda, et inimeste kontaktandmed on muutunud ja sel juhul saame olla kindlad, et kõik üle 70aastased inimesed, kes soovivad end COVID-19 vastu vaktsineerida, selleks ka võimaluse saavad.”

Terviseameti andmeil on eilse seisuga Eestis COVID-19 tõttu haiglaravil 506 patsienti. Neist 260 ehk enam kui pooled on üle 70aastased, 395 ehk 78% üle 60aastased. Haiglaravil viibivate inimeste keskmine vanus on 68 aastat.

Samas on näha ka Eestis vaktsiinide efektiivsust COVID-19 haigestumise eest kaitsmisel. Terviseameti andmetel on Eestis COVID-19 haigestunuid vaid 0,08 protsenti täisvaktsiinikuuri läbinud inimestest. Hea kaitse areneb välja juba pärast esimest vaktsiinisüsti – esimese doosi järel on COVID-19 haigestumisjuhtumeid esinenud vaid 0,4 protsendil vaktsineeritutest.

COVID-19 vaktsineerimise eesmärgid on kaitsta riskirühmi, kelle nakatumisel võib COVID-19 haigus kulgeda raskemalt, ennetada ja vähendada COVID-19 põhjustatud haigus- ning surmajuhtumeid, vähendada koormust tervishoiusüsteemile ja majandusele ning kindlustada ühiskonnaelu normaalset toimimist.