Foto: TervisPluss
Marika Jürgenson 3. veebruar 2015 16:28
Talvekülm võtab hoogu ning võistleb lörtsi­ilmaga – kumb jõuab kiiremini kurgu kallale. Tagajärjeks on teadagi kurguvalu ja köha. Kui endal kodus taimeteed napib, tuleb sammud seada apteeki.

Kõditava kurgu korral võiks juua tavalisest ohtramalt sooja jooki: taimeteed, meevett vms. Apteegiriiulitelt leiab suures valikus külma aja jookide materjali nii igapäevaseks kasutamiseks kui ka ravikuuriks. Külmetushaigusterohke aja menüü sisaldagu küllaldaselt kala, mett, pähkleid, värskeid köögivilju, tsitruselisi, õunu, musti sõstraid ja rosinaid, et tagada immuunsüsteemile vajalik hulk C-vitamiini, tsinki ja seleeni. Tõhusad immuunsüsteemi tugevdajad ja viirusetõrjujad on astelpajumarjad, -õli ja -mahl, eriti koos sidrunimahla ja meega.

Ennast tunda andvale kurgule võib määrida mõnd naha kaudu verevarustust tõhustavat salvi. Tuleb hoiduda edasisest külmetamisest.

Köhatamine ja köhimine on organismi loomulikud refleksid – nii puhastuvad hingamisteede limaskestad sinna sattunud ärritajatest ja kogunenud liigsest limast. Seetõttu ei tohi seda loomulikku puhastumisrefleksi maha suruda, küll aga on võimalik protsessile omalt poolt kaasa aidata ja enesetunnet parandada.

Ärritava kuiva köha faasis on tähtis limaskestade niisutamine: tasub juua sooja jooki, kuristada kurku sooja kergelt soolase veega ja pihustada mõne apteegis saada oleva meresoolaveega.

Leevendavalt mõjub ka sooja kummeli-, piparmündi-, saialilletee või Carmolise tilkade auru sissehingamine enne magama­minekut. Väga tugevat öist ärritusköha aitab leevendada mõni looduslikku põdrasambla- või luuderohuekstrakti sisaldav apteegi käsimüügipreparaat.

Mittetaimseid köha pärssivaid preparaate soovitatakse kuiva ja valuliku köha sümptomaatiliseks raviks lühiajaliselt. Need, näiteks okseladiini sisaldavad vahendid ei sobi lahtise ehk rögaeritusega köha korral.

Kurguvalu ja ärritusköhaga võib kaasneda palavik. Ka see on oluline osa organismi kaitsemehhanismist: temperatuuritõusu 38–39 kraadini ei tohiks palavikku alandavate preparaatidega takistada.

Liiga kõrgele, üle 39 kraadi tõusvat ja organismi koormavat temperatuuri võiks mõne palavikupreparaadiga alandada 38 kraadini, mitte aga püüda seda üleliia alla suruda. Palavikku vähendavad paratsetamooli, ibuprofeeni ja aspiriini sisaldavad valuvaigistid. Kindlasti tuleb meeles pidada, et aspiriin ei sobi lastele.

Rögaeritusega köha korral on omal kohal rögalahtistid. Tekkinud röga aitab vedeldada ja väljutada nurmenukujuure tee. Nurmenuku maapealsetest osadest valmistatud tõmmis on tõhus higistama ajav vahend külmetuse vastu.

Röga tekkimisele aitavad kaasa ja hingamisteid rahustavad järgmised ravimtaimed: kassinaeris, teeleht, paiseleht, islandi käokõrv, aed-liivatee ja üheksavägine.

Apteegi käsimüügist võib osta röga teket soodustava ja seda lahtistava preparaadi, tõhusateks toimeaineteks on näiteks atsetüültsüsteiin, ambroksool, guaifenesiin. Kindlasti tuleks aga kõigepealt perearsti või apteekriga nõu pidada.

Teksti aitas koostada AIVI KELDRIMAA (Liivalaia apteegi proviisor).