Eesti Vegan Seltsi väitel tagab hästi planeeritud vegantoitumine kõigi vajalike ainete piisava saamise ning on sobiv inimestele igas eluetapis. Foto: Tiina Kõrtsini
Õhtuleht.ee 19. november 2015 13:44
Eesti Vegan Selts tegi täna pöördumise, milles mõistis hukka laste väärkohtlemise ehk nende vajalikest kaloritest, vitamiinidest ja mineraalidest ilma jätmise ning autoriteetsete vegantoitumist puudutavate soovituste ignoreerimise.

19.11 Eesti Päevaleht tõstatas artikliga "Vegandieedist tekkinud tervisekahjustused on jõudnud Eesti lasteni" vajaliku teema, kuidas vanemad jätavad lapsed ilma olulistest toitainetest. Selline käitumine on lapse väärkohtlemine, mis tuleb hukka mõista sõltumata sellest, millise menüü - taimetoit, segatoit, paleo jne - järgi toitutakse, seisis pöördumises.

"Maailma suurim toitumisasjatundjaid koondav organisatsioon Academy of Nutrition and Dietetics on aastaid tagasi avalikult kinnitanud, et hästi planeeritud vegantoitumine tagab kõigi vajalike ainete piisava saamise ning on sobiv inimestele igas eluetapis, sh raseduse ja imetamise ajal ning imiku-, lapse- ja noorukieas. Lisaks USA-le kinnitavad vegantoitumise sobilikkust igasse eluetappi ka Ühendkuningriigi, Kanada, Austraalia ja Põhjamaade toitumisasjatundjate organisatsioonid ning riiklikud toitumissoovitused," väitis selts oma avalduses.

Eesti Vegan Selts toetub oma soovitustes täielikult nimetatud autoriteetidele ega võta vastutust nende Eesti veganite ees, kes mistahes põhjustel endale või oma lastele soovituste kohaselt D- või B12-vitamiini juurde ei manusta.

Lapsele D-vitamiini aastaringset juurdemanustamist soovitavad kõik Eesti arstid igale segatoiduliselegi lapsevanemale juba tema 2. elunädalast alates. Loomne toit sisaldab ebapiisavas koguses D-vitamiini ning meie laiuskraadil pole võimalik saada seda soovituslikus koguses toidulisandit juurde manustamata mitte ühegi toitumisviisi korral.