Keha

Paljud suguhaigused on ilma sümptomiteta – kuidas end arstile minemata kontrollida? 

Liina Eelmets, meditsiinilabori SYNLAB laborispetsialist, 25. september 2016, 14:41
Pilt on illustreeriv.Foto: PantherMedia / Scanpix
Seksuaalsuhetest rääkimine pole tänapäeva avatud ühiskonnas enam ammu tabuteema. Teisalt toob aga  avatum suhtumine ja arenenum maailm endaga kaasa ohtusid, millest tasub teadlik olla, et hoida enda ja oma partneri(te) heaolu ja tervist.

On teada, et seksuaalvahekorra ajal võivad ühelt inimeselt teisele edasi kanduda rohkem kui 30 erinevat bakterit, viirust ja parasiiti. Nakkused levivad nii vaginaal-, anaal- kui oraalse kontakti teel. Suurima esinemissagedusega sugulisel teel levivad haigustekitajad on mikroorganismid Chlamydia trachomatis (klamüüdia), Neisseria gonorrhoeae (gonorröa ehk tripper), Trichomonas vaginalis (trihhomoniaas), Mycoplasma genitalium. Nende poolt põhjustatud põletikega kaasneb ebamugavustunne suguteedes, häiritud on normaalne seksuaalelu. Samas võivad nakkused olla paljudel juhtudel sümptomiteta, laboris kinnitatud andmetel umbes 70-80% nakatunutel sümptomeid ei esine. Nakkuste edasi levimisel või ravimata jätmisel võivad tulemuseks olla kroonilised põletikud või viljatus, raseduse puhul enneaegne katkemine. Samuti võivad nakkused kanduda edasi emalt lapsele, põhjustades raskeid infektsioone vastsündinul. Lisaks loovad juba olemasolevad nakkused parema keskkonna ka teiste suguteede infektsioonide jaoks.

Samal teemal

Õnneks on sugulisel teel levivate infektsioonide tuvastamiseks tänapäeval kasutusel tõhusad molekulaarsed analüüsimeetodid, millega tuvastatakse haigustekitaja geneetilist materjali. Samuti on nii võimalik mitme mikroorganismi samaaegne tuvastamine ühest proovimaterjalist.

Enda või partneri testimiseks võib pöörduda perearsti või erialaarsti vastuvõtule, kes võtab vajalikud proovid ning saadab laborisse analüüsimiseks. Ennast võib kontrollida ka omal käel. Selleks on meditsiinilabor SYNLAB loonud anonüümsust hindavale inimesele mugavaks ja turvaliseks testimiseks  Testikodus.ee portaali, kust on võimalik tellida testimiseks proovivõtu komplekt sobivasse pakiautomaati. Proovi võtmiseks saab mees koos juhendiga uriinitopsi ja naine spetsiaalse tampooni tupeproovi võtmiseks (kahtlustades nakkust mujal kehapiirkonnas on vajalik küsida eraldi sobivat testikomplekti).

Haigustekitaja leiu korral tuleb kindlasti pöörduda arsti poole enda ja partneri(te) jaoks sobiva ravi saamiseks.

Lisaks eelpool mainitud haigustekitajatele, levivad sugulisel teel ka HIV, C- ja B-hepatiit, mille suhtes saab SYNLABi Tallinna ja Tartu laboris end anonüümselt vereproovi alusel tasuta testida.