Veregrupp kõneleb, kas sul on suurem risk haigestuda teatud haigustesse või oled mingite haiguste eest tõenäoliselt paremini kaitstud.Foto: Vida Press
Ohtuleht.ee 2. detsember 2018 09:00
Kuidas mõjutab veregrupp tervist? See võib tõsta teatud haiguste  riski  ja pakkuda kaitset teiste haiguste eest. 

On inimesi, kes usuvad, et veregrupp mõjutab isegi seda, mida peaksid sööma ja kuidas  liikuma. Teaduslikult pole veregrupidieet küll tõestust leidnud ja pole leitud ka seost veregrupi ja isiksuse vahel.

Kuid arvatakse, et  veregrupp võib määrata, missugustele haigustele on inimesel rohkem soodumust. Veregrupp kõneleb, kas sul on suurem risk haigestuda teatud haigustesse või oled mingite haiguste eest tõenäoliselt paremini kaitstud.

Verd võib grupeerida mitut moodi, kuid kõige tuntum  on AB0-süsteem,  mille järgi on inimestel A, B, AB või 0 grupi veri. Peale selle jagatakse verd reesusfaktori järgi RhD negatiivseks ja positiivseks. Nii saadakse kokku 8 põhilist veregruppi.

Kas oled A+ või A-?

A veregrupiga inimestel on teistest sagedamini kõrge kolesteroolitase. A, B ja AB veregrupiga inimestel on suurem risk saada südameinfarkt kui 0 veregrupiga inimestel.

Ühes Hollandi uurimuses leiti, et sellest hoolimata ei sure  A, B ja AB veregrupiga inimesed sagedamini südameveresoonkonna haigustesse kui  0 grupi verega inimesed. 

Kas oled B+ või B-?

On uuritud teatud vähiliikide ja veregrupi seost. Ühes suures Hiina uuringus leiti, et võrreldes A veregrupiga pakub B veregrupp tõenäoliselt paremat kaitset kõikide vähkide eest. 

A, B ja AB veregrupiga inimeste veri on paksem ja hüübib kergemini kui 0-grupi inimeste veri. Vere paksus võib põhjustada ka erektsiooniprobleeme vastava veregrupiga meestel.

Kas oled AB+ või AB-?

AB veregrupiga inimestel võib olla teistest sagedamini mäluhäireid. On arvatud, et see risk on isegi 82% suurem kui teistel veregruppidel.

Võimalik, et kergesti hüübiv AB veri põhjustab ajus väikseid ummistusi.

Kas oled 0+ või 0-?

Võrreldes teiste veregruppidega on 0 veregrupiga inimestel kõige väiksem risk haigestuda südameveresoonkonna haigustesse. Tundub, et see grupp kaitseb ka mõne muu haiguse eest. Näiteks nakatuvad selle veregrupiga inimesed harvemini malaariasse ja noroviirusesse.

Teiselt poolt selgus ühes Jaapani uurimuses, et raskelt vigastatute hulgas oli 0 veregrupiga inimeste suremus kõige suurem. Põhjus võib peituda selles, et 0 grupi veres on vähem teatud hüübimist soodustavaid aineid.

Mida selle tarkusega teha?

Veregrupiga seotud haigusriskid võivad tunduda suured, kuid mõju üksiksisikule on siiski väike. Statistiliselt võimalikud riskid ei pruugi tõeks saada.

Paljude haiguste vallandumist mõjutavad pärilikkus, vanus ja elustiil rohkem kui veregrupp.

Allikas: Me Naiset