Hea nõu

TÄHTSAD ASJAD EI PÜSI MEELES? Need on Alzheimeri tõve 10 varajast tunnust (2)

Toimetas Sirje Maasikamäe, 19. august 2019, 11:07
Foto: Vida Press
Mis põhjustab Alzheimeri tõbe, pole kindlalt teada, kuid see on haigus, mis süveneb aja jooksul. Siin on kümme Alzheimeri tõve varajast tunnust.

Kui tunned neist tunnustest ära enda või oma lähedase, võiksid arstiga nõu pidada. Kuigi Alzheimeri tõbe ei saa ravida, saab selle kulgu aeglustada ja sümptomeid leevendada.

1. Unustamine

Kõige üldisem Alzheimeri tõve tunnus on mälu nõrgenemine. Inimene unustab just kuuldud teabe või tähtsa kohtumise. Unustamine on täitsa normaalne nähtus, kui unustame näiteks pooltuttava inimese nime – see pole Alzheimer. Kuid on murettekitav, kui inimene unustab kogu aeg sama asju või kui ta unustab olulisi asju.

2. Tuttavate asjade unustamine

Kas unustasid tuttava mängu reeglid või tee kodupoodi? Kui ununema hakkavad tuttavad asjad, võib see olla varajane märk Alzheimerist.

3. Asjadest arusaamine läheb raskemaks

Osadel Alzheimeri tõppe haigestunutel on suuri raskusi juhendite mõistmise, argiprobleemide lahendamise ja keskendumisega.

Näiteks võib olla raskusi retsepti või kirjaliku kasutusjuhendi mõistmisel. Ka maksude maksmine võib põhjustada probleeme.

4. Probleemid nägemisega

5. Aeg ja koht hämarduvad

Üks tuntud sümptom on ka raskused aja ja koha tajumisel. Inimesel võib olla raskusi aastaaja, kuu ja kellaaja mõistmisel. Või ta ei mäleta, kuidas ta on mingist kohast tulnud.

Foto: Vida Press

6. Asjade kadumine

Kõik me kaotame aeg-ajal midagi, kuid üldiselt suudame need leida, kui pingutame mälu ja mõtleme loogiliselt, kus need võiks olla.

Alzheimeri tõvega inimene kaotab pidevalt asju, eriti kui need on pandud ebatavalisse kohta. Haiguse märk võib olla ka see, kui ta ei suuda näiteks meenutada, kus ta oli viimastel tundidel.

Foto: Pexels

7. Kõne- või kirjutamisraskused

Alzheimeriga võib inimesel olla raskusi vestlemisega ja ta võib unustada sõnu lause keskel. Ta võib sõnu segi ajada või korrata samu asju palju kordi. Ka kirjutamine võib põhjustada üllatavaid muresid.

8. Hinnanguvõime nõrgeneb

Me kõik teeme elus halbu otsuseid või valearvestusi. Varajase Alzheimeriga inimene võib inimene kulutada palju raha mõttetutele asjadele või unustada hoolitseda isikliku hügieeni eest.

9. Isiksus muutub

Mälu nõrgenemine on hirmutav ja üllatav. Seetõttu on arusaadav, et Alzheimeriga muutub inimene ebakindlaks või masendunuks. Ta võib muutuda ka ärritunuks ja agressiivseks nii tööl kui kodus.

Foto: Pexels

10. Eemaletõmbumine

Kui Alzheimeri tõbi edeneb, võib inimene hakata hoidma eemale tööst või seltsielust, mis oli talle enne oluline.

Allikas: Iltalehti

Samal teemal

25. august 2019, 14:00
TURGUTA TERVIST! Vanemas eas on eriti olulised need vitamiinid ja mineraalid
21. august 2019, 06:00
MÄLU VEAB ALT? 8 tegevust, mis hoiavad selle paremas vormis
26. aprill 2019, 17:19
IGAL AASTAL LISANDUB 3500 DEMENTSET INIMEST: nüüd kohandatakse dementsetele 806 hooldekodukohta
13. aprill 2019, 09:34
MISKI EI PÜSI MEELES? Need toidud ja vitamiinid aitavad viia mälu tippvormi!

TOIMETAJA

+372 5199 3733
sirje.maasikamae@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee