Hea nõu

Täna tähistatakse üle maailma diabeedipäeva.

KARDIOLOOG SELGITAB: mida teeb kõrge veresuhkur südamega? 

Toimetas Sirje Maasikamäe, 13. november 2018 10:35
Kõrge veresuhkru tase häirib ka südame tööd. Foto: Vida Press
II tüüpi diabeet on sage haigus, mida iseloomustab krooniliselt kõrge veresuhkru tase. Diabeedi puhul räägitakse sageli ka südame tervisest. Kuidas mõjutab kõrge veresuhkur südame tervist, selgitab kardioloog Priit Pauklin.

2015. aastal oli II tüüpi diabeediga inimesi maailmas 415 miljonit, see tähendab, et diabeet oli ühel täiskasvanul üheteistkümnest. Arvatakse, et 2040. aastaks tõuseb nende hulk 642 miljoni inimeseni.

II tüüpi diabeet tekib, kui kõhunääre ei tooda piisavalt palju insuliini või kui organid muutuvad insuliini suhtes tundetuks.

Kõrged veresuhkruväärtused kahjustavad nii suuri kui väikeseid veresooni. Väikeste veresoonte kahjustusest tingituna võivad tekkida näiteks silmade, närvide või neerude kahjustused. Neerukahjustus tekib kuni 55% II tüüpi diabeediga patsientidel.

Suurte veresoonte kahjustustega seoses võivad tekkida ajuinsult ja südamelihase infarkt. Diabeet tõstab nende haiguste tekkeriski 2-4 korda.

Samal teemal

Diabeediravi eesmärk on vältida neid tüsistusi ja parandada nii patsiendi elu pikkust kui ka elu kvaliteeti. Vaatamata sellele on palju suhkruhaigeid, kes ei saavuta seatud veresuhkruväärtusi.

Miks peab veresuhkru taset  kontrolli all hoidma?

Südame-veresoonkonna haigused on peamine surmapõhjus suhkruhaigete seas. Kõrgel veresuhkrul on otseselt veresooni kahjustavad toimed: see kahjustab veresoonte sisekesta. See viib olukorrani, kus häirub veresoonte laienemise võime, mis on oluline veresoonkonna normaalseks toimimiseks. Sarnane mõju on kõrgel veresuhkrul ka südamelihasele, häirides südame normaalset lõõgastumisvõimet. See viib südame pumbafunktsiooni häirumiseni ja soodustab südamepuudulikkuse kujunemist.

Soovitused 2. tüüpi diabeetikule

Inimene saab enda heaks palju ära teha, hoidmaks oma veresuhkru, kolesterooli ning vererõhu väärtused kontrolli all. Tähtis on tervislik eluviis, tervislik toitumine ning mõõdukas kehaline koormus.

Oluline on kontrollida iga päev veresuhkru väärtusi ning tarvitada veresuhkrutaset langetavaid ravimeide, et hoida veresuhkru väärtusi kontrolli all da ning varajane südame-veresoonkonna haiguste ennetus uute suukaudsete diabeediravimitega