Hea nõu

KAS TUNNED ÄRA PUUKBORRELIOOSI? Vaata, millal peaksid ennast testima! (13)

Kaidi Reinart, 1. juuli 2019 08:23
Foto: Urmas Tartes
Puuk on pisike, aga võib põhjustada suuri terviseprobleeme. Levinuim haigus on puukborrelioos, mis on varajase avastamise korral hästi ravitav.

Kuigi iga puuk ei ole haigusekandja, on metsas uitajatel, matkajatel või aias toimetajatel risk nakatuda borrelioosi. Puukide kõrghooaeg kestab maist oktoobrini. Puukborrelioosi vastu ei ole võimalik vaktsineerida ja selle läbipõdemisel ei teki ka püsivat immuunsust - seega on võimalik ka korduv nakatumine.

Borrelioosi põhjustava bakteri kandumine puugist inimesse võtab reeglina mitu  tundi, mistõttu on ülioluline puuk kiiresti kehalt eemaldada. Kui aga nädala või paari pärast ilmuvad puukborrelioosi sümptomid, tasub teha veretest, et olla kindel õiges diagnoosis. Meditsiinilabori SYNLAB infektsioonhaiguste valdkonna juhi Paul Naabri sõnul ei pea borrelioosi suhtes testima, kui inimene tunneb end hästi ja sümptomeid ei ole. Kui aga umbes 4–6 nädalat pärast puugihammustusest ilmnevad siiski sümptomid, peaks kindluse huvides  analüüsid ära tegema. Borrelioosi nakatumist saab tuvastada ka SYNLABis.

Foto: Teet Malsroos

Kuidas hammustust vältida või selle korral toimida?

Puugile meeldivad päikesevalguse ja tuule eest varjatud kohad, kus on tihe, madal ja niiske taimestik. Sellises kohas on soovitatav kanda pikkade varrukatega riideid ja pikki pükse. Need võiksid olla heledad, et puuki märgata juba enne, kui ta jõuab hammustada. Püksisääred tasub toppida sokkide sisse ning võimalusel tõmmata jalga saapad või kummikud. Hiljem tuleks kogu keha hoolega üle vaadata ning lastel kindlasti kontrollida ka kõrvataguseid.

Mida teha, kui puuk on kehale juba kinnitunud?

  • Püüa puuk eemaldada võimalikult kiiresti pärast  hammustust
  • Kasuta puugi eemaldamiseks teravate otstega pintsette
  • Aseta pintsetid võimalikult puugi pea ja naha lähedale ning tõmba  otse
  • Oluline on ka puugi pea tervelt naha seest kätte saada
  • Väldi puugi liigset pigistamist
  • Puhasta haav vee ja seebi või desinfitseerimisvahendiga

Kuidas borrelioos ära tunda ning millal ja mida testida?

Paul Naabri sõnul jõutakse SYNLABi laborisse borrelioosi testima enamasti siis, kui inimesel on kaebused juba tekkinud. Puukborrelioos võib põhjustada mitmeid naha, südame, liigeste ja närvisüsteemi kahjustusi. Puukborrelioosi nakatumisele viitab hammustuskohta tekkinud kindlapiiriline, vähemalt 5 cm diameetriga punetav laik, mis tasapisi laieneb. Samas ei pruugi kirjeldatud nahalöövet alati tekkida.

Puukborrelioosile iseloomulik punetav laik.Foto: Vida Press

Naaber lisab, et laboritel on välja töötatud spetsiaalsed puukborrelioosi paketid. Naabri sõnul muutuvad borrelioosile viitavad antikehad veres nähtavaks kõige varem 10–21 päeva pärast nakatumist (puugihammustust), mis on kahtluse korral ka õige aeg testimiseks. Varem tehtud vereproov ei pruugi veel nakatumist tuvastada.

Ta lisab, et kui antikehade esimene analüüs on positiivne, siis võib kehas esineda puukborrelioosile viitavaid antikehi. Sellisel juhul tuleb teha ka kinnitav kontrolluuring spetsiifilise laboritestiga. Mõned soovivad testida ka puuki ennast, aga uurida tuleks siiski inimest. „Haigustekitaja leidmine või mitteleidmine puugil ei kinnita ega välista kuidagi nakkust inimesel,” kinnitab  Naaber. Kui esmane tulemus on negatiivne (puukborrelioosile viitavaid antikehi ei esine), aga tüüpilised sümptomid siiski esinevad, on soovitav minna perearsti juurde ing vajadusel uuringut korrata 4–6 nädala pärast.

Kui kiirelt tegutseda?

Fertilitase pediaater Riia Kõrgmaa soovitab puugiohtlikust piirkonnast naasmisel kõiki inimesi kohe kontrollida, et avastada puuk enne, kui ta on jõudnud kehale kinnituda ja haigusetekitajaga nakatada.

„Puukborrelioosi edasikandumiseks peab puuk olema naha küljes tunde, tavaliselt terve öö, kuid puukentsefaliidi puhul võib nakkus levida juba minutite jooksul,” kinnitab doktor. Mida varem jaole saadakse, seda parem.

Kui borrelioos on haiguse varajase avastamise korral hästi ravitav ja enamasti raskeid tagajärgi ei ole, siis puukentsefaliidi ravimine on märksa keerulisem. Enamasti tähendab see haiglaravi, sest haigus võib kulgeda ägedalt ja vajab arstide tähelepanu. Paranemiseks kulub kuid, taastusravi vajadusel aga tunduvalt rohkem. Selle haiguse vastu aitab ainult vaktsineerimine.

Samal teemal

05.07.2020
PUUK HINDAB SOOJUST! Õige kaitse ja eemaldamine päästab lapsed ohtlikest haigustest
21.06.2020
PÕLETUSED, KÕHUHÄDAD, PUTUKAHAMMUSTUSED: nii leevendad neid ja teisi pühadeaegseid hädasid
07.06.2020
KONTROLLI VÄGA HOOLIKALT! 6 üllatavat kohta, mida puugid kehal armastavad
17.05.2020
SALALIK BORRELIOOS: puugihaigus võttis naiselt elujõu ja rikkus närvid