Hea nõu

AITA AJUDEL ÕPPIDA: unusta tuupimine, tee hoopis nii! (2)

Toimetas Sirje Maasikamäe, 18. september 2020 06:00
Aeg on tuupimisest loobuda. Foto: Vida Press
Me usume õppides endiselt tuupimisse, kuigi on aeg sellest juba  loobuda!

Paljudel on õppimisest vanaaegne arusaam, rääkis Yle uudisteportaalis aju-uurija Minna Huotilainen. Aju-uurija arvates näitab juba sõna tuupimine, et meil on halb komme õppida ja õppimisel on vilets kuvand.

Aju-uurija soovitab analüüsida, kuidas õppida rohkem ja paremini. Inimestel on enamasti ka kujutlus, missugune õppija ta on ning see mõjutab ka õppimist. Mineviku ebaõnnestumised või vead võivad tekitada inimeses arusaama, et ta on halb õppija või lausa rumal.

Kuidas leida sobiv viis õppida?

Teadlane soovitab tundidepikkuse lugemise asemel hoopis katsetada erinevaid õpitehnikaid ja -viise. Tema arvates võib igaüks treenida end paremaks õppijaks.

Ideaaljuhul mõjub õppimine innustavalt ja õpitu meeldib. Kui see ei meeldi kohe üldse, aga asjad on vaja siiski ära teha, soovitab teadlane alustada lühikeste õpisessioonidega. 45 minutit on juba pikk aeg, mille ajal võiks teha väikesi pause, soovitab uurija.

Foto: Pexels

Aita ajudel õppida: tee uinakuid

Eri õpitehnikaid on veebis palju ja igaüks leiab sealt sobivaima. Kuid aju-uurija tuletab meelde, et unustada ei tohi põhilist – taastumist ja und. Uni on väga tähtis, sest siis tegelevad ajud infoga teistmoodi kui ärkvel olles. Teadmised asetuvad siis justkui õigetesse lahtritesse.

Ajusid saab aidata, andes neile aega puhata, ka päevased uinakud on kasulikud. Ajud ei lülitu välja, vaid teevad taustal kogu aeg tööd.

Et tõhusamalt õppida, soovitab teadlane teha vahepeal 10minutilisi uinakuid. Nooremad võivad teha isegi pikemaid pause. Kõige olulisem on siiski ööuni, sest siis saavad ajud taastuda ja teadmisi kinnistada.

Foto: Pexels

Õppimine ja liikumine

Mõned inimesed õpivad näiteks jõusaalis velotrenažööril liikudes. Ka see on teadlase arvates hea, sest füüsiline aktiivsus tõhustab õppimist.

Kui keha on aktiivne, on ka meeled aktiivsed. Liikumine on väga hea vahend parandada õppimist.

Samal teemal

20.08.2020
NEUROTEADLANE JAAN ARU: oleme tehisintellektile sarnasemad, kui me arvame
17.10.2019
TEADLANE SELGITAB: miks inimesed mõtlevad endale tervisehädasid välja?
13.09.2019
NEUROTEADLANE SOOVITAB: need kaks igapäevast tegevust juhivad aju tervislikumate valikuteni
11.09.2019
UNI ON VILETS? Arst selgitab, millal võiks kahtlustada unehäireid