Peaminister Jüri Ratas mullusel maailmakorsistuspäeval Pirita metsas.Foto: Tiina Kõrtsini
Poliitika
22. aprill 2020, 17:37

TSITAADIRAHE | Pensionär Jüri Ratast ootab nostalgiline jalutuskäik mere ääres

Koroonakriisist põhjustatud eriolukord Eestis on kestnud juba üle kuu aja ja kõige teravam pinge on teemast kadunud. Kui eriolukorra algul oli ministritel aega üksnes töö tegemiseks, siis nüüd leitakse võimalus ka varasemasse rutiini naasmiseks ehk riigikogu infotunnis kostub asjaliku info vahetamise kõvale ka korralikult aasimist.
  • „Nüüd see, mis te küsisite, et millal see kõik lõpeb, ma arvan, et ma olen kõige suurem toetaja selles, et see lõpeks nii ruttu kui võimalik, tänase infotunni ajal võiks ära lõppeda.“

Peaminister Jüri Ratas spekuleerib eriolukorra lõpudaatumit. Kas tõesti?

  • „Kahjuks seda veel need numbrid selle viirusepuhangu osas ei näita, et täna infotunni ajal me saame selle ära lõpetada.“

Pagan, juba oli lootus…

  • „Ma lähtun jätkuvalt põhimõttest, et siin tuleb üheksa korda mõõta kui üks kord lõigata, aga selge on see, et me selle leevendamise või avamise faasi eel täna oleme. Ma arvan, et mingeid piiranguid on võimalik võib-olla isegi juba sellel kuul leevendada.“

Kas kriisi ajal on ikka vaja üheksa korda mõõta? Kui piirduks kuuega, oleks kohe avaliku sektori kulutusi kolmandiku võrra kärbitud! Samas tore teada, et simesed piirangud tulevad loodetavasti maha juba aprillis.

  • „Mida ma tahan siin öelda, et kindlasti jäävad kehtima teatud eritingimused, et igal sammul, et näiteks seesama 2+2 reegel, isikukaitsevahendid töötajatele, kui me räägime kaubanduskeskuste avamisest, mis on oluline, ja desinfitseerimisnõue.“

Inimesed, kui eriolukord kunagi lõppeb, siis see ei tähenda, et kõik jätkub nagu enne kriisi. Arvestage, et normaalsus on muutunud!

  • „Loomulikult sellist jaotust ja jagamisprintsiipi ei ole olnud, see ei tule kõne allagi, ka selle kriisi ajal.“

Ratase vastuväide Mart Helme kommentaarile ajakirjanduse toetamise kohta valitsuse poolt. Meenutuseks Helme sõnad: „Meile oli see äärmiselt vastumeelne, äärmiselt vastumeelne ja on tänase päevani äärmiselt vastumeelne. Aga noh, eks siin on ikkagi vorst vorsti vastu ka natukene. Ma ei hakka nüüd täpselt üles lugema, mis vorste meie vastu saime, aga me saime. Ja meie vorstid on jämedamad.“

  • „Ma pean ajakirjanduse tööd väga professionaalseks ja väga heaks. Eriti ma tahan välja tuua võib-olla erameedia osa, kes on olnud tõesti, läbi oma online-uudiste, läbi suurte portaalide väga hea info edasiandja ja -kandja.“

Aitäh, härra peaminister. Hakka Õhtulehe digitellijaks SIIT!

  • „Tänane hinnang, mis tuleb teadusnõukoja oma ala tippude poolt, on öelnud, et need piirangud olid proportsionaalsed, olid õiged, et see aitas kaasa viiruse leviku puhangu tõkestamisele.“

Valitsus ei paigutanud teid niisama nalja pärast karantiini või kodusele režiimile. Süsteem töötab!

  • „Aga kui vaadata 3–5-aastases perspektiivis, ma olen nõus, et ma arvan, et siit me väljume hoopis teistsuguse ühiskonnana, hoopis teistsuguse maailmana.“

Kui eriolukord lõppeb, siis kaks kuud toas olnud eestlased etendavad kuulsat stseeni.

  • „Mina olen nõus, kui kõigevägevam elu ja tervist annab, mere äärde minema – koos teiega –, lapsed kaasa võtma, on see 20 või 30 aasta pärast. No ma ei tea, kas see tunnel siis on või ei ole, aga ütleme, et on. Ja selle kõigega olen nõus.“

Kristen Michal: „Kui me mõlemad oleme pensioniealised mehed – hoolimata sellest, et Seeder on meilt ära võtnud meie pensionisamba –, kas poleks ilus, kui me saaksime mõlemad minna näitama lastele, et näete, lapsed, see Tallinna–Helsingi tunneli ehk see suur ühendus sündis ühe kriisi ajal, kus poliitikud lõid käed ja tegid midagi oma rahva jaoks? Mis te kostate?“

  • „See konstruktsioon nüüd, mis te tahate öelda, et Helir-Valdor Seeder võttis ära meilt pensionisamba, no see ei vasta selles mõttes tõele, et mina kindlasti ütlen ka sel hetkel – no kui see pensionisüsteem peab paika –, et vabatahtlikuna mina jätkaksin.“
  • „Vaat, ma ei tea, mis nüüd teie teete – kas võtate krapsti välja. Sest tõesti, teile on ju eelmine esimees öelnud – vabandust, neid on nagu rohkem olnud –, aga härra Ansip on öelnud, et tema võtab kohe välja, eks ju.“

Pensionireformi vastavus põhiseadusega on riigikohtu menetleda. Kriisipaketiga peatab tänavu detsembrist riik enda sissemaksed teise sambasse, kuid tasub need tagantjärgi koos tootlusega inimestele, kes enda palgast jätkuvalt kaks protsenti panustavad.

  • „Aga see, et selle tunneliga edasi minna ja täitsa tõsiselt, analüüsidega edasi minna – jah, ma pean seda oluliseks. Ma olen seda rääkinud ka, et viimati, kui mul oli võimalus käia – veebruari lõpus, kui veel sai käia – Soomemaal, kohtudes Soome presidendiga, me mõlemad tõdesime, et tegelikult tunneliehitusega tuleb edasi minna.“

Koordineerimine peaks Ratase hinnangul toimuma ikka ministeeriumide tasandil, mitte seda ajama (Hiina) ettevõtjad. Lõpptulemus võiks olla veel üks transpordiühendus, mis tulevikupandeemias kinni keerata.

  • „Ma hakkasin korra mõtlema, et eriolukorra juht – ma annan selle tiitli, ma arvan, Eesti inimesele, kes tegelikult on olnud selles eriolukorras kõige parem juht a) iseendale, b) ühiselt ühiskonnale.“

Sümboolselt oleks see muidugi võimas liigutus, aga kahjuks seadus ei luba: „Eriolukorra väljakuulutamisel määrab Vabariigi Valitsus ühe ministri, kes juhib ja koordineerib eriolukorra väljakuulutamise põhjustanud hädaolukorra lahendamist (edaspidi eriolukorra juht).“

  • „See, et me täna näeme paranemise märke, on ikka väga tugevasti just seotud sellega, et meil on olemas täna näha seda käitumismustrit Eesti elanike poolt, kes on nendest reeglitest väga tugevasti kinni pidanud. Ja ma olen öelnud ju ka nii välja, et me saame – ja ma arvan, et me oleme saanud – selle viiruse sellise puhangu kontrolli alla ainult tänu sellele, et me oleme hoidnud ühte, aga käitunud ka igaüks individuaalselt väga vastutustundlikult.“

Seekord ilma irooniata: enamik Eesti inimesi on olnud väga tublid.

  • „Eks ma tajun ka seda, et see poliitiline pingpong, mis on siin saalis olnud, tuleb ju tagasi. See ühtsustunne, mis on võib-olla poliitiliselt selle koroonaviiruse ajal olnud mõned nädalad või natuke rohkem kui kuu, hakkab nüüd vaibuma. Ja see on ka arusaadav, ega see pole etteheide.“

Ratase märkus Jürgen Ligi pihta, kes tema eelnevat vastust kritiseeris. Sama käib aga ka koalitsioonipoliitikute kohta: Helmed on oma raadiosaates hakanud taas teravamalt sõna võtma, nagu eelnev vorstijutt näitas.

  • „Ma iga sekund töötan selle nimel, et tuua Eesti sellest eriolukorrast välja, teha kõik selleks, et see haiguspuhang saaks pidurdatud, teha kõik selleks, et tagada Eesti inimeste tervis ja elu.“

Kas see kõik veidi paatoslikuks ei kisu?

  • „Ja kas ta on paatos? Ja kui ta on paatos, siis ta on väga hea paatos, aga see, et ka iga indiviid on tunnetanud seda väga suurt vastutust oma käitumisel ja väga suur osa ühiskonnast on nii teinud.“

Asi klaar!

  • „Ma olen öelnud välja meedias ja ütlen ka teile siin välja tööalaselt, kui küsida, kas mina olin rahul Kaimar Karu tegevusega selle viie ja poole kuu jooksul – jah, olin. Ta oli kindlasti professionaalne minister. See, kas erakond vahetab ministreid või mitte, on kirjutamata reegel, et see on koalitsiooni osapoolte otsus.“

Ratas EKRE ministrivangerdusse ei sekkunud.

  • „Suhted on väga head, väga lähedased persoonide vahel. Kui te peate silmas, ma saan aru, riigijuhtide vahelist suhtlust Eesti või Soome või Eesti või Rootsi peaministrite vahel, ma ütlen, et on samuti väga tihedad, väga head. Nii et ma hindan neid kõrgelt ja see kartus või see mure, mis teil on, see ei ole kuidagi põhjendatud.“

Ratas on veendunud, et Soomes ei olda Eesti valitsuse peale (Mart Helme väljaütlemiste tõttu) solvunud.

  • „Kas on tore, et piirid on kinni. Ei, see ei ole tore, aga piirid on kinni sellepärast, et lihtsalt soovitakse viirust tõkestada. Ma väga loodan, et maikuus, juunikuu alguses me näeme teistsugust reisimist näiteks Eesti ja Soome vahel.“

Teistsugust = tavapärast!

  • „Seda ütleb ka Euroopa Komisjon, kõik ütlevad, et kui neid leevendusi teha, tuleb neid järk-järgult teha. Tuleb teha mingi leevendus, siis mõõta. Ega me siis niisama siis selle väljumisstrateegiaga ei mängi toredat mängu, vaid siin on ju väga selgelt toodud välja kaheksa erinevat põhimõõdikut.“

Eriolukorra lõpp ≠ piirangute lõpp

Need kaheksa mõõdikut on muide:
1. nakatunute arv ööpäevas ja osakaaluna kõikidest testitutest, nakatunute arv vanusegrupis 50+;
2. haiglaravil viibivate COVID-19 patsientide arv;
3. COVID-19 intensiivravikohtade hõlmatus (voodikohtade arv, ööpäevas);
4. arstiabi kättesaadavus;
5. inimeste valmidus järgida valitsuse suuniseid ja kehtestatud meetmeid;
6. majanduse üldine tervis;
7. usaldusmeetmete rakendamise võimekus;
8. epidemioloogiline olukord ja COVID-19 vastased meetmed regioonis, EL liikmesriikides ja kolmandates riikides.

  • „Ma arvan, et mask peab olema Eesti ühiskonnas, kui on viirusepuhang, sotsiaalne norm.“

Seda Ratas tegelikult seekord infotunnis ei öelnud – tsitaat pärineb täpselt nädalatagusest ajast, kui peaminister kordas seda kahe tunni jooksul vähemalt neli korda. Seega väärib see sõnum meelde tuletamist ka praegu.

BOONUSTSITAAT

  • „Aitäh, härra esimees! Austatud peaminister! Millal me võime loota Soome silla taasavamist ehk siis tavapärase laevaühenduse taastumist Tallinna-Helsinki ja ka Tallinna-Stockholmi vahel? Aitäh!“

Riigikogu liikmetel on infotunnis küsimuse esitamiseks aega kaks minutit. Üldiselt kasutatakse seda aega viimseni – avatakse tausta, jutustatakse lugusid ja kõike ikka selleks, et pärast oleks oma sotsiaalmeediakontole panna uhke video. Vana kala Siim Kallas sellise venitamisega kaasas ei käi – 15 sekundit ja asi aetud!