Foto: Martin Ahven
Toimetas Sirje Maasikamäe 2. november 2020 05:00
Kaitsemaskide kasutamise kohta levib palju infot, mis on kohati vastukäiv ja segadusttekitav. Benu apteegi farmatseut Lauri Baar selgitab, millised on eri tüüpi maskid ja kuidas neid kasutada, et kasu asemel endale mitte kahju teha.

Apteekri sõnul küsivad apteegikülastajad tihti maskide tüüpide ja nende kaitsevõime kohta, kuna müügil on mitut tüüpi maske – madalama kaitsevõimega nn tolmumaskidest kuni meditsiiniliste maskideni.

„Tavakasutuse jaoks tagavad apteegis müügil olevatest maskidest kõrgeima kaitse kolmekihilised kaitsemaskid, mis suudavad filtreerida vähemalt 98% õhus levivatest osakestest ja mille Terviseamet on kandnud meditsiiniseadmete ja abivahendite andmekogusse,“ selgitab Baarl.

„Samuti on müügil mõnevõrra madalama kaitsetasemega maskid, mis ei sobi küll kasutamiseks haiglates, ent avalikes kohtades, kus otsest lähikokkupuudet nakatunuga ei ole, pakub mask tavainimestele kaitset.“

Ta sõnul tuleks meditsiiniseadmena registreeritud maskidelt otsida märget BFE, mis näitab bakterite filtreerimise efektiivsust ehk mitut protsenti õhus leiduvatest osakestest mask suudab kinni pidada.

Respiraatortüüpi kaitsemaskide puhul on kasutusel liigitus FFP, mis jagab maskid kolme kategooriasse, millest FFP3 tase on kõige kõrgem.

„Nn tolmumaskideks kutsutakse FFP1 tüüpi maski. Need maskid suudavad kinni hoida kuni 80% õhus leiduvatest osakestest ning kaitsta kandjat, kui näiteks viiruseosake on süljepiisa või tolmuosakese küljes,“ selgitab Baar.

Vaid õige kasutus tagab kaitse

Apteeker rõhutab, et kaitset pakub mask vaid siis, kui seda õigesti kasutada. „Enne maski pakendist väljavõtmist tuleks esmalt pesta või desinfitseerida käed ja alles seejärel asetada mask näole nii, et nii suu kui ka nina oleksid kaetud. Maski ninapealne vormitav osa tuleb fikseerida vastu nina,“ räägib Baar.

Eri maskide kasutusaeg võib kõikuda 2 tunnist 10 tunnini.

„Valdava enamiku kaitsemaskide puhul on soovituslik kasutusaeg keskmiselt kolm tundi, ent täpne aeg tuleks alati pakendilt välja selgitada,“ rõhutab Baar. Samuti tuleb maski vahetada, kui selle sisemusse või välispinnale satuvad pritsmed (nt köhimise või aevastamise korral) või kui saadakse kokku haigete ja seejärel riskirühma kuuluvate inimestega.

„Maski eemaldades tuleb võimalusel kinni võtta vaid kinnitusaasadest, et vältida kokkupuudet maski pinnaga, millel võivad olla viiruseosakesed. Kasutatud mask tuleb visata ära eelistatavalt suletavasse prügikasti, et vältida nakkuse edasikandumise võimalust. Seejärel tuleb kindlasti puhastada käed, kuna nendele võib olla sattunud haigustekitajad,“ selgitab Baar.

Foto: Martin Ahven

Sagedasemad vead

„Maskid on üldjuhul mõeldud ühekordseks kasutamiseks, kuna desinfintseerimine kahjustab nende materjali, mistõttu nende võime haigustekitajaid filtreerida väheneb.“

Sagedasemad vead, mida inimesed kipuvad maske kandes tegema, on Baari sõnul nina katmata jätmine, maski lõua alla tõmbamine ning maski eemaldamine nt telefoniga rääkimiseks ja seejärel mustade kätega maski tagasi panemine.

„Üldreegel on, et maski ei tohiks kandmise ajal ära võtta ega puudutada,“ räägib Baar. „Ja mis on samuti oluline – maski kandes tuleb jälgida oma enesetunnet – mask ei tohiks tekitada õhupuudust ega panna hingeldama.“